Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
10/01/2024 - 20:05

Nietuzinkowa osobowość. Człowiek, który nie daje się zaszufladkować. Bogusław Kołcz

Nietuzinkowa osobowość. Człowiek, który nie daje się zaszufladkować. I chyba nigdy tak się nie stanie. To człowiek ponadczasowy, szukający i odkrywający. Ciągle coś realizuje innego, nowatorskiego. Nauczyciel z krwi i kości, dla którego przekazywanie wiedzy i wychowywanie młodego pokolenia są czymś inspirującym, napędzającym go do życia, torującym drogę do przekraczania utartych stereotypów. Taki jest Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, którym kieruje od wielu lat.

Bogusław Kołcz jest profesorem oświaty i aktualnie najdłużej w regionie (32 lata) sprawującym funkcję dyrektora szkoły. Nazwisko Bogusława Kołcza także w tym roku pojawiło się wśród kandydatur zgłoszonych do prestiżowego konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023.

Przypomnijmy, że w konkursowe szranki w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” stanął wydany w 2012 roku album autorstwa Bogusława Kołcza i znanego sądeckiego artysty fotografika Piotra Droździka pt. „Nowy Sącz na starych pocztówkach”. W 2015 roku publikacja autorstwa Bogusława Kołcza i Piotra Droździka o cmentarzu komunalnym w przy ul. Rejtana w Nowym Sączu zatytułowana „Jeśli zapomnę o nich…” była publikacją nominowaną w tej samej konkursowej kategorii.

W lutym ubiegłego roku podczas uroczystej Gali XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora Bogusław Kołcz odebrał wyróżnienie „Sądecki Autor 2022”, przyznane głosami czytelników portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”.

Do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023 został zgłoszony w kategorii „Sądecki Autor”.

Kim jest Bogusław Kołcz?

- Nauczyciel języka polskiego, profesor oświaty, dyrektor osiągającego świetne wyniki Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia tej kandydatury do konkursu. – Współautor podręczników szkolnych, autor kilkuset publikacji z zakresu literatury i języka polskiego, metodyki nauczania, edukacji regionalnej, kultury i historii Nowego Sącza.

Podręczniki do języka polskiego do klas 1-3 liceum i technikum pt. „Barwy epok. Kultura i literatura”, których był współautorem, wydane zostały w 600 tysiącach egzemplarzy i doczekały się dziesięciu wydań.

W dorobku Bogusława Kołcza znajdują się książki poświęcone Nowemu Sączowi (we współautorstwie z Piotrem Droździkiem: „Nowy Sącz z kadru i pamięci”, „Nowy Sącz na starej pocztówce”, „Nowy Sącz – jeśli zapomnę o nich…Cmentarz Komunalny 1889 – 2014”), liczne artykuły w „Roczniku Sądeckim”, „Sądeczaninie”, „Almanachu Sądeckim”, „Almanachu Łąckim” oraz innych czasopismach lokalnych i nie tylko.

Bogusław Kołcz może pochwalić się kilkunastoma tekstami w wydawnictwach zbiorowych, kilkoma publikacjami o tematyce sądeckiej w tym pomnikowej „Nowej Encyklopedii Sądeckiej”, autorstwa Jerzego Leśniaka, wydanej już po śmierci autora.

Bogusław Kołcz jest również autorem książki biograficznej „Zakochany w Sączu. Jerzy Leśniak 1957 – 2017”. Jako bibliofil i polonista z pasją uruchomił w 2022 roku Przytulisko dla książek w Nowym Sączu, które zostało błyskawicznie spopularyzowane przez media w całym kraju.

- Akcja ta jest po to – jak tłumaczył sam jej inicjator – „by przywracać życie tysiącom starych woluminów w kontakcie z młodymi czytelnikami”.

([email protected], fot. Piotr Droździk, archiwum Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu), © materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu