Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
07/12/2023 - 19:50

Ta książka zdobędzie Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 2023? Dzieło życia Andrzeja Potońca

Jasienna, Korzenna. Lipnica Wielka, Niecew to niezwykle urokliwe miejscowości, które wpisują się od wieków w gminę Korzenna. Tym miejscowościom została poświęcona publikacja pt. „Jasienna, Korzenna, Lipnica Wielka, Niecew. Materiały do dziejów” autorstwa Andrzeja Potońca. Książka została zgłoszona do XII edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Publikacja ukazała się drukiem w 2023 roku. Kto miał już tę książkę w ręku ten wie, że jest to unikatowa publikacja. Autor – Andrzej Potoniec, by zgromadzić tak ogromny materiał historyczny, ikonograficzny, bibliograficzny dotyczący każdej z tych miejscowości musiał poświecić nie rok, nie dwa, ale zapewne kilka lat życia.

Książka jest wspaniałym kompendium wiedzy o tych miejscowościach. Autor potraktował tę publikację wielowątkowo.

- Celem tej publikacji jest przedstawienie czytelnikowi materiałów do historii naszej Małej Ojczyzny – pisze we wstępie Andrzej Potoniec. – Ważna rzeczą jest zachowanie pamięci o wydarzeniach historycznych, które związane są z naszą gminą oraz ludziach, którzy brali w nich udział.

Autor zaznacza również we wstępie, że materiały do opracowania pozyskiwał przeprowadzając kwerendy w bibliotekach oraz archiwach krajowych i zagranicznych. Wykorzystał źródła drukowane i niedrukowane.

Czytaj także: Sygnał od czytelnika brzmiał dramatycznie. Co stało się w sądeckim szpitalu?

Ramy chronologiczne opracowania obejmują okres od najstarszych wzmianek w dokumentach po czasy współczesne.

Czytaj także: Odwagi dziś trzeba było, by chodzić po Nowym Sączu! Chodniki pełne śniegu i błota

Książka ma jedenaście rozdziałów. Kilka z nich poświęconych jest miejscowościom: Korzenna, Jasienna, Lipnica Wielka i Niecew, ale też jest i rozdział traktujący o przynależności administracyjnej terenu gminy (Korzenna – przyp. red.) na przestrzeni wieków, jest rozdział poświęcony Ochotniczej Straży Pożarnej w tych miejscowościach. Autor zaprasza także czytelników do kościoła parafialnego w Korzennej i kościoła parafialnego w Lipnicy Wielkiej, do poznania historii i linii genealogicznych lokalnych rodów: Koczanowiczów (linii korzeńskiej), Dźwigniewskich (Cudków). Opisuje historię dworów, które wpisywały się i jeszcze wpisują w gminę Korzenna. Są informacje o szkolnictwie. Nie mogło ich nie być.

Autor materiałów archiwalnych szukał w Archiwum Państwowym w Nowym Sączu, Krakowie, sięgnął do Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie, Archiwum Krakowskiej Kapituły, Archiwum PAN w Krakowie, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie i Archiwum Parafialnego w Korzennej. Szukał w różnorodnych bibliotekach.

Książka ta nie ujrzałaby światła dziennego bez wsparcia i życzliwości wielu ludzi, których autor spotkał na swojej drodze, gdy gromadził materiały, a potem pracował nad tą publikacją. Im wszystkim, a szczególnie swojej żonie Lucynie z całego serca podziękował.

Czytaj także: Nowa strefa SPA w Nowym Sączu to strzał w dziesiątkę. Bije rekordy popularności [ZDJĘCIA]

Książka posiada wiele unikalnych archiwalnych i współczesnych fotografii, które ubogacają tę publikację oraz bardzo starannie przygotowaną i bogatą bibliografię.

Publikację liczącą 432 strony zamykają biogramy osób, które pojawiają się w tej publikacji. Czytelnik może się również zapoznać z bogatym wykazem skrótów, bogatymi materiałami źródłowymi, tym, co autor znalazł w archiwach polskich i zagranicznych. W książce znajdują się między innymi herbarze, witryny internetowe, spis tabel i indeks osobowy.

Książka została wydana przez autora Andrzeja Potońca. Współwydawcą publikacji jest Wydawnictwo „Koliber”. Korekta: Krystyna Kupiec, Skład: Zbigniew Muzyk, Druk – Drukarnia SOLUT.

([email protected], fot. Wydawca książki), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu