Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
01/10/2023 - 08:55

Diagnozę rak piersi słyszy co roku kilka tysięcy Polek. Nie odkładaj badań na potem!

Październik od wielu lat jest uznawany za miesiąc walki z rakiem piersi. Ten rodzaj nowotworu niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Granica wiekowa zapadalności na ten rodzaj raka, niestety obniża się.

Czytaj także: Szykuje się podwyżka cen biletów wstępu do krytej pływalni w Nowym Sączu. To nieuniknione

W 2020 roku taką diagnozę usłyszało blisko 18 tysięcy Polek, zmarło blisko 7 tysięcy.

Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Rozpoznaje się go u 1,7 mln kobiet. Rak piersi jest również najpopularniejszą przyczyną zgonów kobiet.

Jak podaje uniestetica.pl na nowotwór piersi umiera co roku pół miliona kobiet na całym świecie. Osiemdziesiąt procent wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie).

Jednak wiekowa granica zapadalności na ten rodzaj nowotworu, niestety obniża się.

Zwiększa się liczba zachorowań także w grupie wiekowej (20-49 lat).

- Niestety coraz młodsze kobiety zapadają na raka piersi – powiedziała „Sądeczaninowi” Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Piersi „Europa Donna” w Nowym Sączu. – Dlatego tak ważna jest szeroko pojęta profilaktyka.

Czytaj także: Studenci Wydziału Lekarskiego ANS w Nowym Sączu będą poznawać anatomię również wirtualnie [ZDJĘCIA]

Faktem jest, że coraz młodsze kobiety zapadają na raka piersi, ale poziom świadomości jest na tyle wysoki, że w miarę szybo można zdiagnozować chorobę. Wiele kobiet systematycznie robi sobie samobadanie piersi. Dba o to, by regularnie wykonywać USG czy mammografię piersi.

Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w stu procentach wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. Wcześnie wykryta choroba, wcześnie postawiona diagnoza to szybsze leczenie.

Październik – miesiąc świadomości raka piersi, jest doskonałą okazją, by zachęcić wszystkie panie do regularnych badań. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki raka piersi.

Tylko w październiku na drogi Małopolski 92 razy wyjadą mammobusy, na pokładzie których można będzie wykonać profilaktyczną mammografię. W naszym regionie mammobusy pojawią się: w Łącku, Muszynie i Grybowie.

Mammografia daje możliwość wczesnego wykrycia niepokojących zmian.

- O profilaktyce powinniśmy pamiętać nie tylko od święta. Wiele kobiet w natłoku codziennych spraw troskę o własne zdrowie odkłada jednak na dalszy plan. Niech różowy październik będzie pretekstem, by to zmienić – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ umożliwia regularną kontrolę piersi. W tym roku skorzystało z niego ponad 51 tys. Małopolanek. Jestem jedną z nich. 

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu