Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
04/11/2023 - 13:20

Od listopada bezpłatne badanie piersi dla kobiet od 45 do 74 roku życia

Od 1 listopada została poszerzona grupa kobiet objętych programami profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Na przesiewową cytologię mogą zgłaszać się panie w wieku 25-64 lata, a w przypadku profilaktycznych badań mammograficznych mogą je wykonywać panie w wieku 45-74 lata. Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu mówi, że jest to jak najbardziej słuszna decyzja i właściwy krok, bo kobiet, w tym przedziale wiekowym, u których diagnozowany jest nowotwór jest coraz więcej.

Za obniżeniem przedziału wiekowego jeśli chodzi o badania profilaktyczne – cytologię oraz mammografię optowało Polskie Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna.

- Podjęłyśmy taką decyzję w marcu na zjeździe polskiego Forum – mówi Bożena Kiemystowicz, prezeska Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu. – Stało się tak, bo zgłasza się do nas coraz więcej młodych kobiet, które są zaniepokojone, bo wyczuły w piersi jakąś zmianę. Były to najczęściej panie, które nie były objęte dotychczasowym programem. I proszę mi wierzyć nie było ich mało. I po badaniach wiele z nich, niestety było kierowanych do dalszego leczenia.

Do tej pory, jeśli chodzi o badania mammograficzne ministerialnym programem objęte były kobiety między 50, a 69 rokiem życia.

- I mimo to niewiele kobiet, bo tylko niecałe 40 proc. skorzystało z tych badań w ubiegłym roku – dodaje nasza rozmówczyni.

Jak się okazuje, nie tylko Polska, ale też i inne kraje jeśli chodzi o profilaktyczne badania mammograficzne oraz cytologiczne obniżają granicę wiekową dla kobiet.

- Poszerzenie grupy kobiet uprawnionych do bezpłatnych badań w ramach programów profilaktycznych to kolejna szansa dla nas, kobiet, by aktywnie zatroszczyć się o swoje zdrowie – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zachęcam wszystkie Małopolanki, które są już w odpowiednim wieku, by regularnie zgłaszały się na cytologię i mammografię. Z badań skorzystacie bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejki – dodaje.

Jaka jest zapadalność na raka wśród Polek?

Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek, a ryzyko jego rozwoju rośnie z wiekiem. W 2020 r. taką diagnozę usłyszało blisko 18 tys. Polek, zmarło blisko 7 tys.

Możliwość wczesnego wykrycia niepokojących zmian daje mammografia. Panie, które ze względu na wiek są szczególnie narażone na ten rodzaj raka, mogą ją wykonać bezpłatnie i bez skierowania w programie profilaktyki.

Programy profilaktyczne - obniżona granica wiekowa

Od listopada ten program profilaktyczny został poszerzony i objął wszystkie kobiety w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy albo ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka otrzymały pisemne wskazanie, by badać się częściej – po upływie roku.

Profilaktyczna diagnostyka obrazowa piersi jest wykonywana w pracowniach stacjonarnych w różnych częściach regionu oraz na pokładzie mammobusów. Specjalne mobilne gabinety docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi. Dzięki temu panie mogą zbadać się blisko domu, bez konieczności dalekich podróży.

W listopadzie mammobusy będą w 21 różnych powiatach Małopolski.

Od początku listopada dłuższa jest także lista kobiet, które mogą korzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dotychczas był on skierowany do pań w wieku 25-59 lat. Teraz z przesiewowych badań cytologicznych raz na trzy lata, bezpłatnie i bez skierowania, można korzystać do 64. roku życia.

Badania są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W całej Małopolsce jest ich ponad 200.

Ile przypadków raka szyjki macicy diagnozuje się rocznie w Polsce?

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2020 r. z powodu raka szyjki macicy zmarło ponad 1,5 tys. Polek. Wielu z nim możliwość skutecznego leczenia odebrało zbyt późne rozpoczęcie terapii.

– Rak szyjki macicy jest chorobą, którą możemy wykryć z łatwością we wczesnej fazie rozwoju dzięki programom profilaktycznym. One ratują życie – zaznacza prof. dr hab. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Szacuje się, że nowotwór szyjki macicy na początkowym etapie rozwoju jest wyleczalny w 99 proc. przypadków.

([email protected], fot melani_ferrari/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne, źródło: własne, nfz-krakow.pl), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu