Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
01/11/2023 - 06:10

Rozpoczyna się rewolucja w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej

Od 1 października obowiązywać ma zmienione rozporządzenie ministra zdrowia, dzięki któremu w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej łatwiej będzie wykonać wiele podstawowych badań. Dodatkowo nowe uprawnienia otrzymają lekarze rodzinni – oni także będą mogli zlecić wykonanie wielu badań, które to uprawnienie przysługiwało wyłącznie lekarzom specjalistom.

Reforma jest zaplanowana na kilka lat i obejmować będzie sukcesywnie poszczególne przychodnie i placówki służby zdrowia. Zależy to od tego jak szybko dana placówka wdroży model tak zwanej opieki koordynowanej.

Nawet w zwykłej przychodni mają być lekarze specjaliści

W nowym modelu w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej musi być dostępny specjalista oraz możliwości diagnozowania jednej z najpowszechniejszych chorób związanych z krążeniem i niedokrwieniem serca, astmą, cukrzycą i chorobami tarczycy.

Z kolei poszerzona lista badań, na które swojego pacjenta będzie mógł skierować od razu lekarz rodzinny, to m.in. to wysiłkowa próba serca EKG, Holter – całodobowa rejestracja EKG lub ciśnienia tętniczego, echo serca przezklatkowe; BNP (diagnostyka i monitorowanie leczenia zastoinowej niewydolności serca) i wiele innych związanych z leczeniem wymienionych wcześniej chorób i dolegliwości.

W ten sposób skróci się sam proces leczenia a pacjent będzie mógł udać się do specjalisty od razu z wynikami badań. Teraz lekarze rodzinni nie mogą ich zlecić sami. W przypadku zdiagnozowania problemów z sercem, ciśnieniem, podejrzeniem cukrzycy czy chorób dotyczących tarczycy muszą najpierw pacjenta skierować do lekarza specjalisty. Ten oczywiście zaczyna od skierowania na liczne badania i dopiero po ich przeprowadzeniu i zgromadzeniu wyników trzeba znów ustawić się w kolejkę do specjalisty.

Lekarz rodzinny przygotuje chorego na wizytę do specjalisty

Na dodatek choć wymienione schorzenia są w Polsce coraz powszechniejsze, specjaliści przyjmują pacjentów nie w przychodniach podstawowej opieki specjalistycznej, ale w placówkach specjalistycznych. W mniejszych miejscowościach wiąże się to z koniecznością odbywania wielu uciążliwych i często niebezpiecznych podróży.

Teraz sytuacja ma być odwrócona – to ewentualnie lekarz specjalista ma przyjeżdżać do ośrodka zdrowia, a drogę do niego mają skrócić zwiększone kompetencje w zakresie diagnostyki i zlecania badań specjalistycznych, które od początku października zyskują lekarze rodzinni.  ([email protected]) fot. sarcifilippo/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu