Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
11/01/2024 - 17:00

W Nowym Sączu prosektorium powstanie szybciej niż można było przypuszczać

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, która w ubiegłym roku uruchomiła kierunek lekarski zamierza przyspieszyć budowę prosektorium. Teraz studenci tego kierunku dojeżdżają na zajęcia z anatomii w prosektorium aż do Radomia. Na mocy podpisanego w ubiegłym roku porozumienia między władzami ANS i Uniwersytetu Radomskiego, przyszli lekarze, którzy uczą się w Nowym Sączu mają w Radomiu użyczone zaplecze prosektoryjne do 2025 roku.

Czytaj także: Smog zabija Nowy Sącz, a miasto oddało 2,5 mln złotych na poprawę powietrza. Dlaczego?

Budowa nowoczesnego prosektorium i całego zaplecza ćwiczeniowego i dydaktycznego, w związku z uruchomieniem w ubiegłym roku kierunku lekarskiego jest niezbędna. To konieczność. Władze Akademii Nauk Stosowanych, która w ubiegłym roku świętowała 25 – lecie istnienia podjęły decyzję o rozbudowie dotychczasowej siedziby Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.

Prosektorium miało znajdować się w nowej części Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Teraz jednak plany władz uczelni w tej kwestii się zmieniły. Zostanie ono wybudowane szybciej niż pierwotnie zakładano i w innym miejscu. Pierwotnie prosektorium miało być ulokowane w dobudowanym obiekcie na poziomie -1. Prosektorium ma być gotowe do końca tego roku.

To oznacza, że studenci kierunku lekarskiego nie będą musieli jeździć z Nowego Sącza do Radomia na zajęcia z anatomii, które muszą również odbywać w prosektorium.

Gdzie zostanie wybudowane prosektorium?

Czytaj także: To „chodząca encyklopedia Nowego Sącza”. Jej dokonaniami można obdzielić kilka osób

Nie w nowej dobudowanej części do Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Według nowej koncepcji znajdzie ono swoje miejsce w jednym z budynków Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2.

- Prosektorium znajdzie się teraz w oddzielnym budynku, a nie na poziomie -1 planowanego kilkukondygnacyjnego budynku dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – mówi dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. - Mamy możliwość aplikowania o 10 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. To zdecydowanie wystarczy nam na zaadaptowanie jednego z budynków wchodzących w skład Kampusu Dydaktyczno-Sportowego i wyposażenie go w odpowiedni sprzęt. Zależy nam, aby nasi studenci mogli jak najszybciej uczyć się anatomii na miejscu a nie w Radomiu  – zaznacza rektor ANS w Nowym Sączu.

Znajdujący się przy ul. Kościuszki 2 parterowy budynek „D” ma powierzchnię około 240 m kw., która w zupełności wystarczy do zaadaptowania go do celów prosektorium wraz z odpowiednim zapleczem.

Równocześnie tuż obok będą trwały prace nad kilkukondygnacyjnym budynkiem (już bez poziomu -1), w którym znajdą się laboratoria i sale wykładowe dla studentów kierunków medycznych. Będą to m.in.: sala preparatyki trójwymiarowej, sala mikroskopowa wraz z pomieszczeniami szkoleniowymi, sale dydaktyczno-ćwiczeniowe i wysokiej wierności, sala porodowa, sala noworodków i wcześniaków, blok operacyjny wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, pracownia USG oraz duża sala audytoryjna z możliwością podziału na dwie mniejsze. Inwestycja ma być realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Przypomnijmy, że kierunek lekarski w Akademii Nauk Stosowanych został uruchomiony wraz z nowym rokiem akademickim czyli w październiku 2023. Obecnie kształci się na tym kierunku 48 przyszłych lekarzy.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu prowadzi również studia na kierunkach: ratownictwo medyczne (studia I stopnia), dietetyka (I stopień), pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a w planach ma również poszerzenie swojej oferty o nowe kierunki: położnictwo i dietetykę II stopnia. Dodatkowo w sąsiednim Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie realizowane są studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.

([email protected], fot. ANS w Nowym Sączu, wizualizacja Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu/inż. arch. Hanna Kramarczyk-Leśniak ), © Materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu