Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
22/08/2021 - 21:00

Za dużo kawy może doprowadzić cię do demencji - ostrzegają naukowcy

Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do zmniejszenia objętości mózgu i do demencji - ostrzegaja naukowcy. Co znaczy "nadmierne spożycie" i czy istnieje bezpieczny limit?

Nadmierne spożycie kawy może nas doprowadzić do demencji
- Kawa to bardzo popularny na całym świecie napój zawierający kofeinę, która jest stymulantem ośrodkowego układu nerwowego - przynaja naukowcy, którzy zbadali, czy nawykowe spożywanie kawy wiąże się z różnicami w objętości mózgu lub prawdopodobieństwem wystąpienia demencji lub udaru mózgu. Do jakich wniosków doszli?

Badania, których wyniki publikuje "Nutritional Neroscience" - międzynarodowe czasopismo na temat odżywiania, diety i układu nerwowego, były przeprowadzone na szeroką skalę. Skutki zwyczajowego spożywania kawy zostały zbadane na ponad 398 tys. osób w wieku 37-73 lat. Obserwowane były powiązania z objętością mózgu szans wystąpienia demencji i udaru mózgu. Wyniki pokazały związek między spożyciem kawy a otępieniem.

To niewesołe dane, bo z roku na rok pijemy więcej kawy. Roczne światowe spożycie sięga już 167 milionów 60-kilogramowych worków (ponad milion ton). Najchętniej po kawę sięgają Europejsczycy. Tu wypija się jej prawie tyle ile w obu Amerykach łącznie. Unia Europejska jest również największym importerem kawy na świecie. Jednak wśród krajów świata najwięcej wypijają jej oczywiście Chińczycy, a Niemcy - pierwszy europejski kraj są dopiero na 19 miejscu. Polska zaś na 39. przed nami jest Kanada, za nami - Maroko - podaje serwis World Population Review. Nasza kawa najczęściej pochodzi z Brazylii, bo właśnie ten kraj jest absolutnym liderem wśród producentów.

Inaczej sprawa wygląda, gdy spojrzymy na spożycie kawy na osobę. Tu prym wiedzie Fnlandia, której przeciętny mieszkaniec zużywa rocznie 12 kilogramów kawy. Njastępni są Norwegowie, Islandczycy i Duńczycy. W tym zestawieniu jedynym krajem w pierwszej dziesiątce spoza Europy jest Kanada.

W 1991 roku kawa została wpisana na listę możliwych substancji rakotwórczych Światowej Organizacji Zdrowia

Kawa ma za sobą już wiele wojen o zdefiniowanie skutków jej spożycia. - W 1991 roku została wpisana na listę możliwych substancji rakotwórczych Światowej Organizacji Zdrowia - przypomina wydział zdrowia publicznego Harvarda. Późniejsze badania wykazały, że jest wręcz przeciwnie: wśród osób, które regularnie i umiarkowanie piją kawę, zmniejszyło się ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

A wracając do najnowszych badań - najbardziej zagrożeni zmianami w mózgu, ryzykiem udaru i demencji są ci, którzy wypijają dziennie powyżej 6 filizanek kawy. Takie osoby  mają 53 proc. większe prawdopodobieństwem wystąpienia otępienia w porównaniu z tymi, którzy dziennie zadowalają się jedną bądź dwoma filiżankami pysznej, arometycznej kawy. Wniosek z badań jest dla smakoszy kawy bardzo przykry: wysokie spożycie kawy zdaniem naukowców wiąże się z mniejszą całkowitą objętością mózgu i zwiększonym prawdopodobieństwem demencji. ([email protected]) Fot. Unsplash









Dziękujemy za przesłanie błędu