Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
02/08/2023 - 15:05

Miasto ma bardzo poważny problem. Narkomania staje się prawdziwą plagą!

Bezpieczeństwo to zawsze jeden z kluczowych aspektów funkcjonowania gmin. Czego na jego temat dowiadujemy się z raportu o stanie Gorlic? Ciekawych informacji nie brakuje, a w oczy na pewno rzuca się duża liczba przestępstw związanych z narkomanią.

Raport o stanie Gorlic

Raporty o stanie gmin to obszerne dokumenty, które zawierają jednak sporo ciekawych informacji. Są publikowane co roku przez wszystkiego samorządy. Dzięki nim mieszkańcy mogą poznać szczegóły ich funkcjonowania.

W raporcie o stanie Gorlic jeden z rozdziałów został poświęcony bezpieczeństwu. Jak czytamy, straż miejska interweniowała tutaj łącznie 2553 razy, co jest znacznie wyższym wynikiem niż w 2021 roku (2132).

1081 przypadków zakończyło się mandatami. Dotyczyły najczęściej wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, spokojowi publicznemu czy spraw alkoholowych.

Bezpieczeństwo w Gorlicach

Miasto współpracuje również z Komendą Powiatową Policji. W 2022 roku wsparło ją chociażby kwotą ponad 12 tysięcy na zakup drona. Jak wyglądają roczne statystyki policyjne?

- Przeprowadzonych zostało 597 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa (565 w 2021 roku), do których doszło na terenie Gorlic. 493 zostały zakończone, 104 są nadal prowadzone - czytamy w raporcie.

Co ciekawe, największy przyrost zanotowały przestępstwa związane z narkomanią. Było ich aż 180, podczas gdy w 2021 roku tylko 21.Oznacza to, że dochodziło do nich niemal co drugi dzień! 

Dość znacząco spadła natomiast liczba oszustw czy znieważeń (z 263 do 159). Ponadto, 28 spraw związanych z przejawami demoralizacji nieletnich zostało skierowanych do sądu.

Na terenie Gorlic policjanci zanotowali przed rokiem ponad 7200 interwencji (Niemal 2 tysiące mniej niż w 2021 roku). 396 dotyczyło interwencji domowych. W 30 przypadkach rozpoczęta została procedura niebieskiej karty.

Nie brakowało też zatrzymań nietrzeźwych. Tutaj również mamy znaczący wzrost w porównaniu do 2021 roku. Wówczas było to 60 osób, teraz 295. Większość przewieziono do Izby Wytrzeźwień w Nowym Sączu. 27 policjanci osadzili w pomieszczeniach dla zatrzymanych, a 63 trafiło od razu do domów. ([email protected], fot.: KMP Nowy Sącz/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu