Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
30/08/2023 - 14:50

Dosbajka a może po prostu bajka? To prawdziwy raj w Małastowie

Takiej propozycji jeszcze nie widzieliście. Bajkowa lokalizacja, noclegi w klimatycznych domkach a nawet pod gwiazdami. To Dosbajka w Małastowie w gminie Sękowa. Zobaczcie kolejną propozycję z cyklu „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi”.

Małastów to wieś w gminie Sękowa w powiecie gorlickim – zaznaczmy, że to jedna z najstarszych wsi Beskidu Niskiego przed wojną licznie zamieszkiwana przez Łemków. Po łemkowsku jej nazwa brzmi Маластів. Pamiątką pod dawnych mieszkańcach tej okolicy jest cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Kosmy i św. Damiana zbudowana w 1806 roku dziś wykorzystywana jako kościół. Są tu też cmentarze z czasów wielkiej Bitwy Gorlickiej, która rozegrała się w 1915 roku.

Słów kilka o topografii okolicy. Małastów leży w dolinie potoku Małastówka pośród grzbietów Zawierszy (669 m n.p.m.), Kornuta (677 m n.p.m.), Magury Małastowskiej (813 m n.p.m.), Ostrego Działu (675 m n.p.m.), Brusów (594 m n.p.m.). 

Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce na wyciągnięcie ręki! Wybierz „Pod dębem” w Zabrzeży

Na terenie gminy Sękowej musicie odwiedzić tutejsze uzdrowisko. Powietrze w Wapiennym idealnie wpływa na poprawę samopoczucia przy problemach z układem oddechowym i astmą. W tutejszym sanatorium możecie skorzystać z kąpieli w wyjątkowych wodach o bardzo szerokim zakresie działania leczniczego. Kiedyś leczyli się tutaj żołnierze Napoleona, dziś możecie skorzystać z dobrodziejstw źródeł Marta i Kamila.

Z Wapiennego jest już rzut beretem do rezerwatu skalnego Kornuty, zbudowanego z grubych ławic piaskowca magurskiego. Innym szlakiem dotrzecie stąd wprost do Diablego Kamienia w Foluszu.

W Wapiennym jest także wieża widokowa, wieża Ferdel. Konstrukcja ma prawie 25 metrów. Wznosi się tuż pod szczytem Ferdel (648 m npm). Do tarasu, na którym mogą znajdować się osoby prowadzące 110 schodów. Ale naprawdę warto je pokonać, bo ze szczytu roztacza się przepiękna panorama na Beskid Niski i przy dobrym pogodzie i widoczności można zobaczyć nawet Tatry.

Jak zdobyć wieżę? Są aż cztery możliwości: z Wapiennego - szlakiem zielonym, z miejscowości Rozdziele – szlakiem zielonym a potem niebieskim, z Bartnego – szlakiem żółtym a potem zielonym i z Folusza – szlakiem czarnym a potem zielonym. 

Chata Natura w Muszynie, nazwa mówi sama za siebie. Popatrzcie!

Trochę dalej jest uzdrowisko Wysowa-Zdrój, prawdziwe zagłębie mineralnych. Wody te doskonale wspomagają leczenie układu – wrzodów i dwunastnicy. Mają też zbawienny wpływ przy kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych. Są polecane dla cukrzyków. Stymulują także układ immunologiczny i przy okazji są doskonałe w smaku. W sumie na terenie uzdrowiska jest aż 14 ujęć. W samej Pijalni Wód Mineralnych możecie się napić wód ze źródeł Henryk, Franciszek, Anna, Józef II/Słone oraz wspomnianego już – Józefa.

W całej okolicy znajdują się także zabytkowe cerkwie i kościoły, z których część – w Kwiatoniu, w Brunarach Wyżnych, Sękowej, Owczarach i Binarowej – wpisana jest na listę UNESCO a wszystkie znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej.

W Gorlicach z kolei zajrzyjcie do Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza z ekspozycją na temat wydobycia treści w tej okolicy. W końcu w Gorlicach zapłonęła pierwsza lampa naftowa. W tym samym mieście jest też Skansen Przemysłu Naftowego Magdalena.

W położonym trochę dalej jest Bieczu jest przepiękny ratusz z wieżą, którą można zwiedzać i z której widok jest naprawdę niepowtarzalny.  To średniowieczne miasto królewskie, które zasłynęło m.in. z przywileju kształcenia katów ma dziś też fantastyczne muzea. Nie przegapcie też skansenu w Szymbarku i tutejszego kasztelu, najpiękniejszej tego typu konstrukcji renesansowej konstrukcji w Polsce w Europie.

Tym, którzy lubią wypoczywać nad wodą, polecamy Zalew Klimkówka. 

Wiejska idylla w otoczeniu gór: Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandry i Dariusza Błaszczyków

Rekomendujemy odwiedzić też Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, która jest największą stadniną koni tej rasy na świecie. Hucuły, konie górskie, to najstarsza z polskich ras i najprawdopodobniej jest mieszanką genetyczną różnych charakterystycznych koni m.in. tatarskich, orientalnych, arabskich i tureckich. Z uwagi na łagodność konie huculskie wykorzystywane są w hipoterapii.

W Gładyszowie znajdują się także prywatne skanseny, w których zrekonstruowano dawne zabudowania łemkowskie z 1922 roku. Zabytkowa zagroda składa się z „chyża”, czyli budynku mieszkalno-gospodarczego, obok jest studnia z żurawiem, młyn wiatrakowy, kierat, dwa spichlerze. Są tu też stare sprzęty i narzędzia.

Jak podkreślają gospodarze Dosbajki: - Okolice Małastowa to idealna baza wypadowa na wycieczki rowerowe. Liczne trasy wiodące przez lasy, nieistniejące wsie lub wzdłuż Szlaku Architektury Drewnianej to nie tylko pomysł na aktywny wypoczynek, ale też cenną lekcję przyrody i historii. 

Stodoły Slow w Polanach: magia na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego, w której się zakochasz

Pierwsza propozycja ośrodka to dwa czteroosobowe domki z aneksem kuchennym oraz łazienką. W części salonowej każdego z domków znajduje się rozkładana dwuosobowa kanapa. Na antresoli znajdują się dwa materace jedno i dwuosobowy. W każdym domku dostępny jest aneks kuchenny z dwupalnikową kuchenką indukcyjną. Przy domkach są miejsca, gdzie można zapalić ognisko do przygotowania dań z kociołka lub kiełbasek.

Kolejny domek to nawiązująca konstrukcją, wyglądem i wposażeniem do łemkowskiej zabudowy Chyża. Tu śmiało pomieści się sześć osób. Na dole jest aneks kuchenny, stoły i ławy do biesiadowania, kominek a na poddaszu dwie przestronne sypialnie. Na każdym piętrze są łazienki. 

Apartamenty Nad Potokiem w Tyliczu: idealna propozycja dla rodzin na granicy Beskidu Sądeckiego i Niskiego

Kalyna ma bardzo podobny układ przy czym na piętrze dodatkowo jest balkon a goście mają też do wyłącznej dyspozycji jacuzzi.

Mrija z kolei - jak zaznaczają gospodarze - to dom dla tych, którzy widzieli już wszystko i szukają nowych wrażeń. - Zawieszony tuż nad strumieniem, z oknem w podłodze do obserwacji nurtu. Dla dwójki dorosłych. Domek jest w pełni wyposażony. Domek Mrija sprawdzi się idealnie, gdy planujecie totalny reset we dwoje lub szukacie miejsca na świętowanie jakiejś romantycznej okazji. Domek ma wąski taras na całej długości budynku, a pod domkiem znajdziecie drugi taras z prywatnym jacuzzi oraz huśtawką.

Dosbajka Pod Gwiazdami to z kolei nocleg w wygodnym łożu tylko pod zadaszeniem z fantastycznym widokiem na góry. W razie złej pogody gospodarze zapewniają nocleg zastępczy w domku. Odważni mają też do dyspozycji na wyłączność ruską banię. 

Hubertówka pod Jaworzem: nasyć się Beskidem Wyspowym!

Z kolei Wirchnia to malowniczo położony, przytulny, drewniany domek, w którym goście mają do dyspozycji 4 sypialnie, łazienkę z prysznicem oraz przestronny salon z aneksem kuchennym. - Siedząc na tarasie przed domkiem można spotkać ciekawskie leśne zwierzęta jak jelenie czy lisy - zaznaczają prowadzący Dosbajkę.

W Dosbajce, za dodatkową opłatą możecie też skorzystać z domku SPA, w którym macie do wyboru saunę oraz balię opalaną drewnem. Od maja do września jest tu też basen z podgrzewaną wodą. Co bardzo ważne - można tu też wypożyczyć rowery. To osiem rowerów elektrycznych. Sami przyznajcie, bajka!

DANE KONTAKTOWE:

Domki Dosbajka

Małastów 8, 38-307 Małastów

tel. +48 510 016 077

e-mail: [email protected]

www.dosbajka.eu

REGULAMIN PROJEKTU „Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi” do pobrania TUTAJ.
Zadanie "Rowerem po wypoczynek na sądeckiej wsi" współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Sportu i Turystyki







Dziękujemy za przesłanie błędu