Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
13/02/2022 - 18:25

Brigitte Macron, pierwsza dama zaangażowana i obecna

Kobieta zaangażowana: tak brzmi tytuł zapowiadający reportaż, jaki znalazł się na okładce ostatniego wydania magazynu Le Figaro Madame, cotygodniowego weekendowego dodatku do dziennika Le Figaro. Na okładce znajduje się przede wszystkim zdjęcie bohaterki reportażu, która w pozie wyrażającej pewność, ze skrzyżowanymi rękami, patrzy wprost do kamery. Tą kobietą jest Brigitte Macron, żona prezydenta Francji, formalna/nieformalna Pierwsza Dama Francji.

Okładka Le Figaro Madame to jedna z wielu, na jakiej znajdziemy postać żony prezydenta Francji, jest ona bowiem nie tylko częstym gościem prasy, ale udziela ona także obszernych wywiadów radiowych i telewizyjnych, np. w głównym wydaniu codziennego serwisu informacyjnego. Ta obecność medialna wiąże się głównie z jej aktywnością jako pierwszej damy.

Brigitte Macron zabiera jednak głos nie tylko w sprawie przedsięwzięć, w które jest bezpośrednio zaangażowana. Komentuje także sprawy bieżące, szczególnie wpływ jaki ich stan ma na społeczeństwo, szczególnie w odniesieniu do młodzieży oraz dyskutuje otwarcie o konieczności podjęcia konkretnych działań. W ten sposób staje się przedłużeniem dla działalności prezydenta w sprawach, które wymagają zainteresowania, a on sam bezpośrednio nie jest w stanie się nimi zająć w pierwszej kolejności.

Brigitte Macron jest też małżonką prezydenta, która otrzymuje najwięcej listów, petycji i próśb spośród wszystkich poprzednich pierwszych dam.

Na początku swojej kadencji prezydent Emmanuel Macron chciał uregulować status Pierwszej Damy, oficjalnie określając wiążące się z nim zadania oraz przysługujące Pierwszej Damie środki na działalność, co spotkało się z chłodnym społecznym przyjęciem. Mówiono o nowej Marii Antoninie. Ostatecznie dziś we Francji nie ma zatem oficjalnego stanowiska Pierwszej Damy, skończyło się na "karcie przejrzystości dotyczącej statusu małżonki szefa państwa", a budżet na aktywność Brigitte Macron jest częścią budżetu prezydenta.

Aktualnie Brigitte Macron zajmowała się aktywną promocją realizowanej we Francji od 12 stycznia do 5 lutego ogólnokrajowej kampanii społecznej i zbiórki środków o nazwie Pieces Jaunes. To prowadzona corocznie przez Fondation des Hôpitaux inicjatywa w celu zebrania środków na poprawę, m.in. warunków hospitalizacji dzieci i młodzieży. Brigitte Macron od 2019 roku stoi na czele Fondation des Hôpitaux jako jej Przewodnicząca. Fundacja utworzona została w 1989 roku w celu poprawy codziennej jakości życia hospitalizowanych dzieci, młodzieży i osób starszych we Francji: umożliwiania rodzicom przebywania dzień i noc z hospitalizowanym dzieckiem, poprawy utrzymywania więzi między hospitalizowanymi osobami starszymi a ich bliskimi czy rozwijania więzi społecznych w ramach usług szpitalnych dzięki adaptacji środowiska, poprawie jakości warunków pracy opiekunów i zapewnienie udziału osób z zewnątrz w zaprowadzeniu poczucia normalności w trudnych szpitalnych warunkach.  Od początku swojego zaangażowania w Fundację, Brigitte Macron co roku uczestniczy w internetowej i telewizyjnej kampanii medialnej promującej Pieces Jaunes, w czym towarzyszy jej, m.in Didier Deschamps, trener francuskiej reprezentacji piłki nożnej i patron akcji. Obydwoje występują w spotach reklamowych, gdzie z humorem i z przymróżeniem oka starają się rozpropagować akcję.

Brigitte Macron stoi także na czele edukacyjnej komisji programowej powołanego w 2019 roku przez francuski koncern marek luksusowych LVMH należący do najbogatszego Francuza – Bernarda Arnault Instytutu LIVE (L’Institut des Vocations pour l’Emploi - w wolnym tłumaczeniu: Instytut Powołania do Zawodu). Jest to szkoła dysponująca trzema filiami dla osób powyżej 25 r.ż. pochodzących ze środowisk mniej uprzywilejowanych, czy wykluczonych, która ma na celu pomóc im na drodze do zdobycia zatrudnienia poprzez program edukacyjny oparty na wzmocnieniu kluczowych umiejętności, rozwóju osobistym i “szytym na miarę” wsparciu w budowie profesjonalnej ścieżki kariery zawodowej. Brigitte Macron prowadzi w Instytucie LIVE zajęcia z literatury i języka francuskiego.

Brigitte Macron co roku uczestniczy także, często w towarzystwie ministra ds. Edukacji, w medialnym przedsięwzięciu jakim jest konkurs dyktanda organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Przeciw Leukodystrofiom (ELA) podczas obchodzonego we Francji tygodnia poświęconego promocji świadomości na temat ciężkich niepełnosprawności wynikających z rzadkich chorób neurodegeneracyjnych.  Każdego roku wybitna postać francuskiego świata literatury pisze oryginalny tekst poświęcony walce z niepełnosprawnościami, który to następnie jest przedmiotem inaugurującego “tydzień ELA” dyktanda, w którym udział biorą szkoły w całym kraju, a Brigitte Macron czyta je w miejsce nauczyciela w jednej z wybranych szkół. W ubiegłorocznej edycji tekst został napisany przez Hervé Le Tellier, laureata literackiej nagrody Goncourtów z 2020 roku.

Brigitte Macron jest również silnie zaangażowana, wraz we współpracy z ministrem edukacji, w walkę przeciwko przemocy wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza w przestrzeni internetowej. Pierwsza Dama, min. W ramach obchodów Międzynarodowego dnia przeciwko przemocy i nękaniu w szkole, nagrała oficjalną wypowiedź skierowaną do osób doświadczających przemocy w szkole, otrzymuje ona bowiem na co dzień ogromne ilości wiadomości od osób znajdujących się w takiej sytuacji.

K. Zawitaj, fot. Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne







Dziękujemy za przesłanie błędu