Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
14/11/2023 - 20:55

Dlaczego Google chce pomagać polskim mediom lokalnym?

Powstał Ogólnopolski Klaster Mediów Lokalnych „Lokalsi”. W jego skład wchodzi – jak na razie – kilkadziesiąt małych wydawców.

- Na starcie zrzeszamy portale, które mają 8,5 mln unikalnych użytkowników. Chcemy być istotną siłą na ogólnopolskim rynku medialnym i reklamowym - mówi Piotr Piotrowicz, prezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych. - Klastry są niesłychanie ciekawą propozycją dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą. A małe lokalne wydawnictwa to nic innego, jak firmy funkcjonujące na rynku. Długo myśleliśmy jaka formuła byłaby najlepsza do uzyskania synergii niedużych lokalnych portali i wydaje nam się, że klaster jest jakby uszyty na miarę takich firm” – dodaje Piotrowicz.

Grupa założycielska liczy kilkudziesięciu wydawców, co razem stanowi ponad 70 lokalnych portali.

- To duża siła, ale mamy nadzieję, że Lokalsi, szybko będą się rozrastali - podkreśla Patryk Ślęzak, członek Zarządu Stowarzyszenia Mediów Lokalnych, wydawca lokalnych portali w Łodzi i na Mazowszu. - Mamy trzy główne cele: działalność lobbingowa na rzecz małych wydawców, porozumienie reklamowe członków organizacji oraz reprezentacja lokalnych mediów na rozmaitych forach (…) Chodzi także o to, aby zaczęto poważnie podchodzić do lokalnych mediów, bo one stanowią prawdziwą siłę. Tymczasem przy rozmaitych okazjach jesteśmy pomijani, zapomina się o nas. Niedawnym przykładem było powołanie Związku Pracodawców Mediów Cyfrowych: nikt nawet słowem nie wspomniał tam o lokalnych wydawcach. Tymczasem stanowimy naprawdę realną siłę – mówi Piotrowicz.

Grupa założycielska generuje razem około 20 milionów sesji miesięcznie, a strony portali odwiedziło tylko we wrześniu więcej niż 8,5 miliona użytkowników. To oznacza, że już teraz Klaster jest dużą grupą medialną.

Podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej, na której poinformowano o założeniu Klastra Mediów Lokalnych, przedstawiciele Google Polska zadeklarowali chęć wsparcia dla nowo powstałej struktury. Daniel Rząsa, szef Google News Lab, zadeklarował wsparcie dla bezpieczeństwa lokalnych portali w drodze udostępnienie wszystkim członkom grupy założycielskiej Klastru tzw. kluczy bezpieczeństwa oraz wykorzystanie w ich działaniach ochrony zagwarantowanej przez platformę Project Shield.

Powstaje pytanie – dlaczego Google jest zainteresowany pomocą polskim mediom lokalnym? Warto przyjrzeć się relacjom Google z mediami lokalnymi w innych krajach. W 2021 roku Australia prawnie nałożyła na Google i Facebook obowiązek płacenia redakcjom i dziennikarzom mediów lokalnych za wykorzystane na tych platformach treści. Po trwających kilka miesięcy gorących debatach rząd australijski ostatecznie zobowiązał Google i Facebook do płacenia lokalnym mediom za treści newsowe. W przypadku braku porozumienia pomiędzy platformami cyfrowymi a wydawcami, o cenie zadecyduje arbiter wyznaczony przez rząd. „Zatwierdzona regulacja zapewni mediom sprawiedliwe wynagrodzenie za treści, które generują” - powiedział australijski minister finansów Josh Frydenberg. Ciekawe jest to, że chodziło właśnie o media lokalne. W czerwcu 2023 roku Kanada wprowadziła ustawę regulującą wykorzystywanie artykułów dziennikarskich w Internecie. "Wolna i niezależna prasa Kanady jest kluczowa dla naszej demokracji. Dzięki ustawie o informacji w Internecie, zespoły dziennikarskie w całym kraju będą odtąd mogły negocjować sprawiedliwe wynagrodzenie, gdy ich artykuły będą udostępniane na największych platformach cyfrowych" — napisał na Twitterze minister dziedzictwa kanadyjskiego Pablo Rodriguez. Meta czy Google będą musiały płacić mediom i dziennikarzom za wykorzystywanie ich artykułów. W tym kontekście warto się zastanowić czy deklaracje Google o wsparciu mediów lokalnych w Polsce są rozpoczęciem budowy relacji pomiędzy koncernem a środowiskiem dziennikarskim w perspektywie zbliżających się zmian ustawodawczych.

Chwatow, ISW, Fot. PhotoMIX-Company/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne.

Źródła:

  • Lokalny klaster wydawcy Google koniec Związek Pracodawców Mediów Cyfrowych (wirtualnemedia.pl)
  • Australia na wojnie z Google. "Nie reagujemy na groźby" (focus.pl)
  • Google i Facebook będą płacić mediom? Potentaci boją się nowego prawa (dobreprogramy.pl)
  • Google jednak chce porozumieć się z australijskimi mediami - TELEPOLIS.PL
  • Nowe prawo w Australii, Facebook i Google będą płacić mediom - wGospodarce.pl
  • Google i Facebook będą płacić australijskim mediom za newsy (wirtualnemedia.pl)
  • Facebook i Google muszą zacząć płacić mediom. Kanada rozwiązała problem (businessinsider.com.pl)
  • | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)






Dziękujemy za przesłanie błędu