Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
01/10/2023 - 09:15

Exodus rosyjskich dyplomatów. Ziemią obiecaną Serbia oraz Bośnia i Hercegowina

Do maja tego roku z Unii Europejskiej wydalonych zostało około 400 dyplomatów rosyjskich. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest Polska, która do maja zatrzymała się na liczbie 45. Podawane przyczyny wydaleń były różne. Ponadto dyplomatów rosyjskich wydaliły także Czarnogóra i Macedonia Północna, tutaj już głównym powodem były podejrzenia o szpiegostwo. Miejscem, w którym azyl znaleźli dyplomaci wydaleni z tych państw zostały Serbia i Bośnia i Hercegowina.

Przyjaciele narodu Serbskiego – rosyjscy dyplomaci w Serbii
Jak podaje Radio Slobodna Evropa wielu dyplomatów wydalonych z państw UE znalazło zatrudnienie w Serbii, a konkretnie w strukturach rosyjskiej misji MSZ w tym państwie. Od lutego 2022 roku do lutego 2023 misja zwiększyła swoją liczbę o 8 osób. Trzeba wziąć pod uwagę, że dyplomaci zabierają ze sobą często swoje rodziny. Ponadto są to dane do połowy lutego i liczba od tego czasu mogła się zwiększyć. To oznacza, że de facto do Serbii mogło przenieść się nawet kilkadziesiąt osób patrząc z dzisiejszej perspektywy.

Chorwacja 11 kwietnia 2022 roku wyrzuciła 18 rosyjskich dyplomatów jako powód podając potępienie ataku Rosji na Ukrainę. Jednym z wydalonych był Aleksej Ivanenko - drugi sekretarz ambasady. W ciągu pół roku znalazł się w misji dyplomatycznej w Serbii razem z małżonką. Ciekawa jest przeszłość dyplomaty, który wcześniej był inżynierem w wojsku i FSB. Istnieje podejrzenie, że prowadził szkodliwą działalność jako haker.

Jednym z nowych gości w Belgradzie jest były doradca w ambasadzie w Warszawie Mikhail Generalov. Radio Slobodna Evropa doszło do informacji o mieszkaniu ów doradcy w Moskwie. Jego apartament znajduje się w budynku, który został specjalnie zbudowany dla Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej. Nasuwa się pytanie, jak sprawdzani są dyplomaci wpuszczani do Polski, skoro tego typu informacje, które umykają polskim służbom są znajdywane przez dziennikarzy niezwiązanych z Polską. 

Dywersyfikacja po węgiersku: jak znaleźć nowe źródeł energii bez rezygnowania z rosyjskich dostaw

Kolejnym przykładem jest Pyotr Dolgoshein, wydalony z Finlandii. W tym przypadku ciężko jednoznacznie orzec, czy został wydalony czy po prostu został przeniesiony, ze względu na brak konkretnej informacji ze strony Finlandii. Wiadomo natomiast, że miał on przeszłość w kontyngencie wojskowym w Kosowie. Ciekawym przykładem jest też Dmitrij Barabin, czyli aktualny drugi sekretarz ambasady w Belgradzie. Jego przeszłość dyplomatyczna jest nieznana, wiadomo natomiast, że otrzymał zakaz wjazdu do Holandii. Serbia w 2019 miała już szpiegowską aferę związaną z rosyjskimi dyplomatami. Z dzisiejszej perspektywy została ona zamieciona pod dywan.

Nie tylko Republika Srpska przyjacielem
Śledztwo w sprawie wydalonych dyplomatów przeprowadziła także Bośniacka redakcja detektor.ba. W BiH znalazł się były attache ds. mediów Ambasady Rosji w Macedonii Północnej. Rok po wydaleniu znalazł się na liście dyplomatów rosyjskich na misji w BiH. Brał udział w bankiecie organizowanym przez burmistrz Sarajewa Benjaminę Karić, która odmówiła komentarza w tej sprawie. Takie wydarzenia pokazują, że wydalani dyplomaci są akredytowani, a nawet akceptowani przez władzę w Sarajewie. Kolejnym przykładem jest Anton Sokolov, który został wydalony z Chorwacji pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej. Bośnia i Hercegowina jest świetnym miejscem na wrzucanie tam swoich szpiegów. Ze względu na słabość systemu i chaos polityczny, gdzie duże wpływy mają Serbowie. Z resztą władza w Sarajewie broni się wpływami różnego rodzaju agentów serbskich i rosyjskich od strony Republiki Serbskiej. Co jest raczej dowodem słabości władzy centralnej.

Banja Luka jest centrum rosyjskich wpływów, chociaż to akurat nie jest niczym odkrywczym. Ma tam zostać otwarty konsulat Federacji Rosyjskiej, na liście dyplomatów znajduje się już nawet pracownik jednostki w Banja Luce. Pomimo tego, że oficjalnie konsulatu jeszcze nie otwarto. W głównym mieście serbskim wpływy Rosji są bardzo silne, powstaje tam między innymi duża rosyjska inwestycja. Jest nim rosyjsko-serbska cerkiew, która aktualnie jest w budowie. Ma być jedną z największych budowli sakralnych w Bośni i Hercegowinie. 

Tylko do 30 km/h w mieście? Niemcy właśnie o tym dyskutują

Macedońskie nocne wilki
Ciekawą kwestią jest niezwykła eskorta, która towarzyszyła rosyjskim dyplomatom wyjeżdzającym z Macedonii Północnej. Dobrym przyjacielem okazali się członkowie rosyjskiego klubu motocyklowego Nocne Wilki. Dokładniej macedońska część tego klubu, który odwołuje się do panslawizmu. Lider macedońskich Nocnych Wilków opublikował wpis, w którym twierdzi, że wydaleni dyplomaci nadal są jego przyjaciółmi. Ów motocyklista często pojawiał się w Rosji na zjazdach klubu. Jak twierdzą członkowie klubu, bezpiecznie odprowadzili dyplomatów do granicy BiH. Było to oczywiście możliwe dzięki pomocy Republiki Serbskiej, która ma również mocne powiązania z wyżej wymienionym klubem motocyklowym.

Autor: Mikołaj Górka ISW, Forum Ekonomiczne, fot.: ilustracyjne pixabay.com autor pixelRaw © Materiał chroniony prawem autorskim

Źródła:
https://demagog.org.pl/wypowiedzi/rosyjscy-dyplomaci-sa-masowo-wydalani-jak-zareagowala-polska/
https://www.slobodnaevropa.org/a/rusija-diplomate-srbija-proterani-eu-obavestajci/32308430.html
https://detektor.ba/2023/09/06/protjerane-ruske-diplomate-sada-akreditovane-u-bih/







Dziękujemy za przesłanie błędu