Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
31/07/2023 - 09:30

To niesamowite miejsce pod Nowym Sączem przyciąga jak magnes ludzi z całej Polski [ZDJĘCIA]

Nie trzeba daleko wyjechać poza miasto, żeby zanurzyć się w niezwyczajne krajobrazy. Takim bajecznym zakątkiem, jest gmina Łabowa, która królowała na lipcowej stronie kalendarza Sądeczanina” na 2022 rok. Jej niesamowite zakątki kradną serca ludziom z całej Polski.

Gmina Łabowa to niepowtarzalne miejsce zrodzone z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od prawie sześciuset  lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i zagranicy.

Usytuowana jest w Beskidzie Sądeckim i Niskim, w połowie drogi pomiędzy Nowym Sączem a  Krynicą, w dolinie rzeki Kamienicy Nawojowskiej. Jej nazwa pochodzi od szlachty ruskiej , która schroniła się tu przed Tatarami, a nosiła nazwisko Łabów.

Czytaj też „Została tylko głowa”. To była masakra. Rozbestwione wilki podchodzą u nas pod domy 

Największym skarbem liczącej ponad sześć tysięcy mieszkańców gminy jest przyroda. Przeważającą powierzchnię stanowią lasy, zajmujące blisko 71 proc. obszaru administracyjnego. Najcenniejsze fragmenty są objęte ochroną. To trzy rezerwaty: Barnowiec, Łabowiec oraz Uhryń.

Przez teren gminy przebiegają atrakcyjne szlaki turystyczne, takie jak szlak rowerowy prowadzący od Maciejowej na Halę Łabowską czy szlak przyrodniczy im. Adama Hrabiego Stadnickiego, którego początek znajduje się w centrum Łabowej i który wiedzie przez Uhryń, Łabowską Halę, Pisaną Halę, Makowicę i kończy się w Życzanowie – przysiółku Rytra .

Czytaj też Miłość Dody i naszego górala spod Łącka wystawiona na ciężką próbę? Czy Darek to wytrzyma [ZDJĘCIA] 

Urokliwy jest też szlak niebieski prowadzący przez Łabowską Halę na Runek i Jaworzynę Krynicką oraz szlak czerwony prowadzący z Jaworzyny poprzez Runek, Łabowską Halę, Pisaną Halę, Przehybę do Krościenka .

Turyści lubią też trasę prowadzącą z miejscowości Łosie do Muszyny, na Jasieńczyk, przecinającą się z czerwonym szlakiem prowadzącym w kierunku Jaworzyny Krynickiej oraz Hali Łabowskiej. Można również pomaszerować ścieżką edukacyjno–przyrodniczą "Feleczyn”, prowadzącą przez najcenniejsze i bardzo zróżnicowane tereny leśne.

Turyści znajdą odpoczynek w altanach znajdujących się w miejscowościach: Kotów, Łabowiec, Łosie, Feleczyn oraz Uhryń. Niebawem powstaną kolejne altany, jak również Park Terapeutyczny przy Centrum Rehabilitacyjnym Tukan.

Czytaj też Odlotowe dziewczyny z Nowego Sącza dały czadu. Podbiły już Amerykę i Europę!

Na terenie gminy znajduje się również najsłynniejszy w Polsce ośrodek pszczelarstwa w Kamiannej. Można tam nie tylko posmakować wybornych miodów, ale również poobserwować ciekawe życie społeczności pszczelej.  

W Kamiannej znajduje się też  stok narciarski, który jest idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach i snowboardzie a z którego z zadowoleniem korzystają mieszkańcy jak i turyści.

Łabowa to także wymarzone miejsce dla miłośników koni. We wsi znajduje się stajnia, gdzie nie tylko można się nauczyć jeździć pod okiem instruktorów, ale również wybrać się na konny rajd w malownicze tereny gminy.

Dla zapalonych cyklistów, jak i rodzin z dziećmi w Feleczynie znajduje się wypożyczalnia rowerów, z których turyści intensywnie korzystają. W miejscowości Łosie Roman Kluska produkuje niezwykłe, zdrowe i ekologiczne sery, które cieszą się ogromnym uznaniem wśród lokalnych mieszkańców i klientów.

Czytaj też To największa sądecka piękność? Jest fantastycznie zgrabna, jej uroda po prostu zniewala! [ZDJĘCIA] 

Hala Łabowska i schronisko. Takich miejsc w górach już prawie nie ma

To przepiękne miejsce pośrodku pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Hala Łabowska to rozległe widokowe łąki, a schronisko to miejsce wytchnienia na górskiej trasie i baza wypadowa na wiele okolicznych szlaków. Usytuowana jest na samym środku Głównego Szlaku Beskidzkiego. Schronisko znajduje się w idealnym miejscu do odbywania wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich a nawet konnych, zarówno jedno jak i kilkudniowych, połączonych z wygodnym noclegiem i smacznym wyżywieniem.

To miejsce z klimatem i duszą, w starym, dobrym stylu. Bez przesadnych wygód, bez prądu, bez tłumów turystów. Miejsce, gdzie każdy choć na chwilę zwolni w codziennym biegu.

Sama Hala Łabowska jak i okoliczne tereny, w czasie okupacji były miejscem działania Armii Krajowej, co upamiętnia postawiony tam obelisk, poświęcony pamięci ks. kapelana Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców z oddziału „Żandarmeria”. Co roku w intencji bohaterów walczących o wolną i suwerenną Polskę przy ołtarzu polowym odprawiane są nabożeństwa.

Łabowa ma bardzo ciekawą historię. Kiedyś była wielokulturowa

Łabowa przed drugą wojną światową była wielokulturowa. Kiedyś na tych terenach żyli płot w płot nie tylko Polacy, ale też Łemkowie i Żydzi, po których zostało wiele miejsc pamięci. Na turystycznych szlakach mija się cerkwie, cmentarze, stare drewniane chałupy, czy też kapliczki, bądź krzyże.

Bez wątpienia perłami w koronie są zabytkowe cerkwie w Kamiannej, Maciejowej, Łosiu i Roztoce Wielkiej oraz murowana cerkiew w Łabowej. Wszystkie zachowane świątynie były obrządku greckokatolickiego z wyjątkiem Kamiannej, gdzie obecna cerkiew służąca parafianom była obrządku prawosławnego.

Czytaj też Mamy prawdziwy raj na ziemi rzut beretem od Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Czytaj też Katarzyna Zielińska już tak nie wygląda. Zmieniła się nie do poznania! [ZDJĘCIA] 

Łabowa to idealne miejsce do życia

Piękno gminy Łabowa docenili tacy malarze jak Stanisław Chomiczewski i Tadeusz Ciemierkieiwcz, którzy  osiedlili się tu i tworzyli swoje prace.

Zdrowy klimat, czysta woda i powietrze, niepowtarzalny urok krajobrazu sprawiają, że Łabowa jest rajem dla turystów i mieszkańców. W otoczeniu nieskażonej przyrody, wśród lasów i gór Beskidu Sądeckiego każdy znajdzie wytchnienie od zgiełku miasta i zawrotnego tempa współczesnego świata. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju.  Kto tam zawita, z trudem stamtąd wyjeżdża. Oprac. jm,  Fot. Andrzej Klimkowski.

Partnerzy lipcowej karty kalendarza "Sądeczanina" to firma EcoClean Klag oraz WASTPOL







Dziękujemy za przesłanie błędu