Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
11/06/2014 - 14:00

Ruszyła odbudowa spalonej gontyny na cmentarzu wojennym na Pustkach

Trwają przygotowania do obchodów 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, która przypada 2 maja 2015 roku. Rozpoczęły się prace przy odbudowie gontyny na cmentarzu wojennym nr 123 na Pustkach w Łużnej. To największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Galicji Zachodniej.
Po wejściu na wzgórze naszym oczom ukazuje się wielka budowa – potężne wykopy, wielkie zbrojenia, betonowy postument i uwijający się robotnicy. Na cmentarnym wzgórzu trwa bowiem odbudowa gontyny zaprojektowanej przez Duszana Jurkowicza, która spłonęła w 1985 roku.

To gigantyczne zadanie i niecodzienne wyzwanie dla budowniczych realizowane jest w ramach projektu „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I” i jest jednym najważniejszych elementów całego projektu.

Na cmentarzu na Pustkach w Łużnej znajduje się 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych. Pochowanych jest: 912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy), 65 żołnierzy armii niemieckiej, 227 żołnierzy armii rosyjskiej.

To szczególne miejsce upamiętniające zmagania z czasów I wojny światowej, stąd kolejną inicjatywą samorządu powiatowego i gminy Łużna są starania o budowę Dioramę Bitwy Gorlickiej. Ma ona powstać w dawnym kamieniołomie właśnie w Łużnej na Pustkach. Jest tam wyrobisko o wymiarach 50 metrów na 30 metrów i wysokości ok. 14 metrów. Jest to idealne miejsce dla celu dioramy, gdzie upamiętniono by wojenne zmagania sprzed 100 lat w sposób nowoczesny, atrakcyjny dla turystów i nastawiony na przyciągnięcie ludzi z całej Europy. Zlecono już opracowanie koncepcji budowy dioramy, a dokument ten rozpocznie żmudny proces zdobywania funduszy.

(jg) Źródło i fot.: SP w Gorlicach
 






Dziękujemy za przesłanie błędu