Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
14/05/2023 - 23:00

Tak świętowali Konfederacką Majówkę w Muszynce. Salwa armatnia, msza na górze Jawor i występy artystyczne

Salwa armatnia rozpoczęła sobotnią (13 maja) Konfederacką Majówkę w Muszynce. Następnie jej uczestnicy wyruszyli w kierunku pamiątkowego obeliska na górze Jawor (polska nazwa Bukowina), gdzie odprawiona została msza. W programie znalazła się też prelekcja poświęcona Konfederacji Barskiej, a także występy artystyczne.

Salwa armatnia rozpoczęła sobotnią (13 maja) Konfederacką Majówkę w Muszynce. Z placu przed cerkwią pw. św. Jana Ewangelisty, w kierunku pamiątkowego obeliska na górze Jawor (808 m.n.p.m, polska nazwa Bukowina ) wyruszyli księża, władze samorządowe oraz mieszkańcy.

Zachowały się tam okopy tzw. obozu koronnego, ziemne umocnienia, w kształcie nieregularnego trójkąta (w kierunku drogi Muszynka Przełęcz Tylicka), na które pierwotnie składał się wał ochronny, głęboki rów, a przed nim także stok. 

Jest to najlepiej w Polsce zachowana fortyfikacja Konfederatów Barskich, z zachowanymi rowami (fosami), wałami, skarpami i przeciwskarpami, przedpiersiami, działobitniami i pewnymi elementami infrastruktury wewnętrznej.

Na górze Jawor duchowni odprawili okolicznościową mszę. Przypomniano też zawiązanie w 1768 roku Konfederacji, w miejscowości Bar na Podolu. Skierowana przeciwko imperium carskiemu, wojskom rosyjskim i królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, była zbrojnym związkiem szlachty. Przyświecał jej cel obrony wiary katolickiej i niepodległości Rzeczpospolitej. 

Następnie, po zejściu uczestników Konfederackiej Majówki z góry Jawor (Bukowina), na placu sportowym w Muszynce odbyła się część oficjalna. 

-W obozie, na wzniesieniu Jawor (Bukowiny) podpisano akty ziem księstwa zatorskiego, oświęcimskiego, ziemi sanockiej i województwa sandomierskiego. 26 września 1769 roku do obozu Konfederatów Barskich przybył Kazimierz Pułaski. Ponownie pojawił się tutaj rok później, skąd udał się z wojskami do obozu w Wysowej. - opowiadali zaproszeni prelegenci.

Wykład wygłosili: mgr Michał Filipowicz z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz dr Piotr Sadowski z Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu.

- Dzięki Uniwersytetowi Warszawskiemu i jego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. prof. Kazimierza Michałowskiego, sołectwo Muszynka zyska ścieżkę edukacyjną, która powstanie również we współpracy z Urzędem Wojewódzkim i Urzędem Miasta Krynica-Zdrój.

- dodaje Janusz Kieblesz, przewodnik beskidzki. 

- Odbędzie też wykład popularyzatorski, dotyczący obozu konfederatów barskich w Muszynce.

W części artystycznej, na estradzie usytuowanej na stadionie wystąpili:  młodzież ze szkoły podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Tyliczu, która przygotowała przedstawienie słowno-muzyczne, a także zespół regionalny "Pogranicze".

Podczas spotkania przy grillu można było skosztować regionalnej kuchni. Potrawy przygotowały członkinie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Muszynka. Na Konfederacką Majówkę zaprosili Stowarzyszenie Odkryj Tylicz i Sołectwo Muszynka. (MK) fot. (MK). 

Salwa armatnia, msza na górze Jawor i występy artystyczne. Tak świętowali Konfederacką Majówkę w Muszynce




Salwa armatnia rozpoczęła sobotnią (13 maja) Konfederacką Majówkę w Muszynce. Następnie jej uczestnicy wyruszyli w kierunku pamiątkowego obeliska na górze Jawor, gdzie odprawiona została msza. W programie znalazła się też prelekcja poświęcona Konfederacji Barskiej, a także występy artystyczne.






Dziękujemy za przesłanie błędu