Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
22/02/2022 - 10:00

Top 15 najpopularniejszych błędów w Internecie. Jedenaste miejsce może zaskoczyć

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowano specjalny raport o najczęstszych błędach popełnianych przez polskich internautów. Według badań marki „Nadwyraz”, każdy dzień 2021 roku przyniósł nam blisko 14 tysięcy błędów. Co oznacza, że w sieci popełniamy jakiś błąd co 6 sekund. Najczęściej robimy to na Facebooku. Sprawdźcie top piętnaście najczęściej popełnianych błędów w Internecie.

1. „napewno”
To błąd, który pojawiał się w sieci najczęściej na przestrzeni poprzedniego roku. Również rok wcześniej wyraz znalazł się na pierwszej pozycji rankingu. Poprawna forma to „na pewno”. Podobnie jak: na lewo, na prawo czy na nowo.

2.  „dzień dzisiejszy”
Taką formę często można znaleźć na profilach oficjalnych urzędów czy osób publicznych. Dzień dzisiejszy to pleonazm, tak zwane masło maślane. Poprawna forma to po prostu „dzisiaj

3. „na prawdę”
Tutaj można się pomylić. Również nieszczęsne „na prawdę” utrzymało swoją pozycję w rankingu względem poprzedniego roku. W przeciwieństwie do omawianego wcześniej „na pewno”, „naprawdę” piszemy łącznie.

4. „wogóle/ wogule”
Wyraz ten przyprawia niektórych o zawrót głowy, bo można w nim zrobić aż dwa błędy. Jak zapisać poprawnie to sformułowanie? „W ogóle”.

5. „narazie”
Wyrażenie przyimkowe „na razie” to synonim słów: teraz, jeszcze, tymczasem. W taki sposób możemy się również pożegnać. Wyrażenie to piszemy rozdzielnie.

6. „po za tym”
Jak pokazał raport Nadwyraz.com, polscy internauci mają spory problem z łączeniem bądź rozdzielaniem wyrażeń. Poprawna forma to „poza tym”.

7. „na codzień”
To kolejna podchwytliwa w języku polskim zasada. Sformułowanie „na co dzień” piszemy rozdzielnie. Jednak „codziennie” jest wyrazem pisanym łącznie.

8. „niewiem”
Tutaj powinna przypomnieć nam się zasada z podstawówki, którą powtarzaliśmy do znudzenia, czyli: „nie” z czasownikami piszemy osobno. Warto wiedzieć, że poprawna forma to „nie wiem”.

9. „conajmniej”
Jak pokazała analiza, w której wzięto pod uwagę ponad 5 milionów błędów, również ten wyraz przysparza nam kłopotów. Poprawnie zapiszemy go „co najmniej”.

10. „wziąść”
Ten błąd nigdy nie znudzi się Polakom. Nie tylko niepoprawnie wymawiamy wyraz „wziąć” jako „wziąść”, ale mamy też problem z jego poprawnym zapisem.

11. „muj”
Jedenasta pozycja to rażący w oczy błąd ortograficzny. Wyraz ten zapisujemy jako „mój”, a na myśl przychodzi nam od razu odmiana „moje”, gdzie „ó” zamienia się na „o”.

12. „na przeciwko”
Wyraz ten w 2020 roku wylądował za trzydziestym miejscem. W poprzednim roku znalazł się jednak w pierwszej piętnastce. Poprawna forma to „naprzeciwko”.

13. „jusz”
Niektórzy – zwłaszcza poloniści – mogą się zastanawiać co autor miał na myśli. Internatom chodziło o wyraz „już”.

14. „ktury”
Raport marki Nadwyraz.com z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (obchodziliśmy go 21 lutego) pokazuje, że proste wyrazy często przynoszą nam najwięcej kłopotów. Poprawny zapis to „który”.

15. „z przed/zprzed”
Na ostatnim miejscu top piętnastu najczęściej popełnianych błędów w sieci znalazł się wyraz, który poprawnie zapiszemy jako „sprzed”. (źródło: raport Nadwyraz.com, oprac. [email protected], fot. ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu