Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
20/12/2022 - 13:50

Ty też wpisałeś to w wyszukiwarkę? Niektóre hasła potrafią nieźle zaskoczyć!

Firma Google opublikowała coroczny raport, który wskazuje, co najczęściej wpisywali w wyszukiwarkę jej użytkownicy. Rok 2022 w Polsce zdominowała wojna u naszych wschodnich sąsiadów i kryzys energetyczny.

Wśród haseł najszybciej zyskujących na popularności pojawiły się: Ukraina, Putin, Wojna w Ukrainie czy Rosja (na piątym miejscu). Na czwartym miejscu uplasowało się hasło PGG (Polska Grupa Górnicza – przyp. red.), co wskazuje jak trudnym zadaniem było w Polsce zaopatrzenie się w węgiel.

Człowiekiem, którego nazwisko najczęściej wpisywali w wyszukiwarkę użytkownicy jest prezydent Rosji bezpośrednio odpowiedzialny za atak zbrojny na Ukrainę – Władimir Putin. Na podium znalazła się Rafalala, czyli polska transseksualna aktorka, znana głównie dzięki skandalom.

Na trzecim miejscu można zobaczyć nazwisko Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy. Polacy interesowali się też Lanberry (polska piosenkarka) i Amber Heard (była partnerka Johnego Deppa).

W wyszukiwarce sprawdzali też młodego rapera Matę, aktora Jerzego Stuhra, piosenkarkę Sarę James i Willa Smitha, który w tym roku swoim zachowaniem na gali rozdania Oscarów (dla niewtajemniczonych – spoliczkował Chrisa Rocka za niesmaczny żart o żonie Smitha).

W kategorii filmy rok 2022 zdominowały produkcje Netflixa. Najpopularniejszy okazał się film „Jak pokochałam gangstera?”. Polacy namiętnie oglądali też produkcję o gangu kiboli, czyli „Furiozę”. Trzecie miejsce zajął „Oszust z Tindera”. Polacy szukali też „Gierka” czy „Batmana”.

Pozytywne zaskoczenie przynosi nam kategoria koncerty. Na pierwszym miejscu znalazło się hasło Koncert dla Ukrainy. Polacy szukali też występów Dawida Podsiadło, Eda Sheerana, Guns’n’Roses, Sanah, Genzie, Coldplay, Backstreet Boys czy Quebonafide.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy” – to pytanie najczęściej trapiło Polaków. Na drugim miejscu w wyszukiwaniu znalazło się hasło „Gdzie są te dzieci plakat”, odnoszące się do kampanii outdoorowej, która szybko rozprzestrzeniła się w sieci.

W tej kategorii użytkowników Googla w naszym kraju intrygowały wciąż testy na koronawirusa („Gdzie kupić test na covid”) i wojsko („Gdzie zaczyna się wojsko”). W związku z tegorocznym Mundialem często padało też pytanie „Gdzie leży Katar”.

Niepewna sytuacja na Ukrainie zmuszała nas do pogłębiania naszej wiedzy na temat promieniowania (hasło „Gdzie kupić jodek potasu” na siódmym miejscu). Polaków interesowała też śmierć królowej Elżbiety II, więc pytali o to, gdzie zostanie pochowana.

Miejsce 9 może was zaskoczyć. Trudno wyjaśnić motywacje użytkowników, ale trzeba docenić ich chęć pogłębiania wiedzy o świecie. „Gdzie pasikonik ma narząd słuchu” – w zestawieniu znalazło się też takie pytanie. Podpowiadamy, „uszy” pasikonika znajdują się na jego przednich odnóżach.

Wśród pytań zaczynających się od „jak…” znajdziemy zarówno pytania dotyczące wojny („Jak pomóc Ukrainie”), kulinariów („Jak suszyć grzyby w piekarniku”, „Jak mrozić grzyby”, „Jak gotować bób”), codziennych i urzędowych spraw („Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2”, „Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy”, „Jak pozbyć się muszek owocówek”), aż po pytania filozoficzne („Jak się spowiadać”, „Jak wyglądał księżyc w dniu urodzin”). Tak, w Internecie można sprawdzić nawet jak wyglądał księżyc w konkretnym dniu!

Jak wyglądało TOP 10 najczęściej wyszukiwanych przez Polaków haseł w kategorii „kiedy…”?

1. Kiedy usuną TikToka
2. Kiedy bez maseczek
3. Kiedy koniec wojny w Ukrainie
4. Kiedy zdalne
5. Kiedy gra Iga Świątek
6. Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie
7. Kiedy Stranger Things 4
8. Kiedy iOS 16
9. Kiedy wakacje kredytowe
10. Kiedy wypłata dodatku węglowego

Jeśli chodzi o odkrywanie świata („co to jest…) użytkowników Googla w naszym kraju interesował: kod SWIFT, PiT-2, NATO, sankcja, mezytylen, kocioł na paliwo stałe, złota alga, fez, ulga dla klasy średniej i dodatek osłonowy.

Przez kryzys każdy z nas dwa razy musiał oglądać złotówkę zanim ją wydał. A ceny tych rzeczy (lub kursy walut) najbardziej interesowały Polaków: ile kosztuje rubel, test na covid w aptece, wyrobienie paszportu, PPV Fame MMA 14, baryłka ropy, cukier, czołg, hrywna, tona węgla, paliwo.

Wracając do kryzysów to najczęściej wyszukiwaliśmy: kryzys energetyczny, kryzys gospodarczy i kryzys humanitarny. Na kolejnych pozycjach znalazł się kryzys wieku wczesnego, w Rosji, egzystencjonalny, opioidowy, na granicy, w 2008 roku i kryzys sueski.

Polaków interesowało też, kto to jest: behawiorysta, oligarcha, separatysta, probant, parias, mer, dezerter, dywersant, boomer i anonymous. (oprac. [email protected], źródło: Google Trends, fot. ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu