Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
04/02/2024 - 08:00

Czy pomógł w tym sam Duch Święty? Tajemnica sukcesu „Promyczka dobra” w Nowym Sączu[WIDEO] [ZDJĘCIA]

Od lat czytają go dzieci w całej Polsce. Wydawany w Nowym Sączu „Promyczek dobra” to miesięcznik, po który sięgają kolejne pokolenia. Trzymające nad miesięcznikiem pieczę diecezjalne wydawnictwo, obchodzi jubileusz ćwierćwiecza. Jaka jest tajemnica tego sukcesu, pytamy dyrektora wydawnictwa księdza Andrzeja Mulkę.

Z księdzem Andrzejem Mulką rozmawia Jagienka Michalik

To swoistego rodzaju fenomen.  Upadają wysokonakładowe pisma, za którymi stoją wielkie medialne koncerny, a po wydawany w Nowym Sączu miesięcznik dla dzieci sięgają kolejne pokolenia. Wydawnictwo „Promyczek” znakomicie sobie radzi.  Jaka jest tajemnica tego sukcesu?
-
To błogosławieństwo Boże i mówię to nie dlatego, że jestem księdzem.  Z „Promyczkiem dobra” związani są wielcy pasjonaci i entuzjaści. Sama rada programowa działa nieodpłatnie. Mamy oczywiście współpracowników, autorów tekstów, którym trzeba zapłacić, bo są fachowcami i z tego żyją, ale mamy też grono tych, którzy nam  bardzo pomagają.  

To nie są  łatwe czasy dla wydawnictw  drukowanych. Rosnące ceny papieru sprawiają, że potrzeba na to coraz więcej pieniędzy.
-
Ostatnie dwa lata, związane z dużym wzrostem cen papieru, spowodowały w naszym wydawnictwie dosyć poważne kłopoty finansowe, ale dzięki wsparciu dobrych ludzi jakoś sobie z tym radzimy. Od nowego roku zmieniliśmy trochę szatę graficzną, zmieniliśmy też cenę miesięcznika, ale widzimy, że  zostało to przyjęte z wielkim zrozumieniem.  Mam nadzieję, że dzieci nadal będą sięgać po nasz miesięcznik. Ciągle powtarzam rodzicom, że dziecko, które bierze do ręki czasopismo całkiem inaczej się rozwija.   

Jubileusz wydawnictwa to także okazja do dyskusji na  temat współczesnych form komunikacji z dziećmi. Wydawnictwo „Promyczek podąża za najnowszymi trendami. Poza miesięcznikiem to także platforma internetowa z filmami dla dzieci na YouTube. Czy i miesięcznik doczeka się elektronicznej wersji?
-
Od jakiego czasu w piśmie pojawiają się kody QR, które zachęcają dzieci do tego, żeby w Internecie poszerzyły swoją wiedzę, i żeby  czytały uzupełniające informacje związane z miesięcznikiem. Czekamy też na nowe rozwiązania, nowych ludzi, którzy by nas w tych działaniach wsparli. Chodzi o to, żeby  internetowa strona była jak najbardziej atrakcyjna, na dobrym poziomie i  żeby korespondowała z miesięcznikiem drukowanym.

Filmy wydawnictwa Promyczek na kanale  YouTube  mają odsłony” po samo niebo”, czego mogą pozazdrościć walczące o  klikalność  internetowe media.
-
To rzeczywiście sukces, tym bardziej, że w wydawnictwie  nie mamy wyspecjalizowanego działu promocji i marketingu.  Te wszystkie odsłony na  YouTube to zasługa Ducha Świętego, także katechetów, z którymi współpracujemy. To oni  zachęcają dzieci do oglądania takich treści na pewno wymagających skupienia. To nie jest łatwe w odbiorze,  dlatego  potrzeba kogoś kto dzieci do tego zachęci.

Jak się sprawdza współczesna forma ewangelizowania dzieci z pomocą filmów religijnych zamieszczanych w sieci?
-
Niewiele mogę na ten temat powiedzieć, bo nie ma feedbacku, nie mamy na razie badań na ten temat.  Podejmujemy teraz współpracę z przedszkolami. Liczymy na to, że nauczycielki, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi, podpowiedzą nam, które treści,  jakie programy, jakie piosenki, maluchy oglądają najchętniej i  co sprawia im największą radość. To pozwoli nam iść w odpowiednim kierunku.

Gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy kolejnych 25 lat.

***

Pomysł wydawania miesięcznika  powstał  w 1991 roku, kiedy  ksiądz Andrzej Mulka został wikariuszem  parafii świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.  

Pierwszy numer pisma ukazał się dokładnie  pierwszego dnia grudnia 1991 roku w formacie B5, natomiast od 2007 roku miesięcznik powiększył swoje rozmiary do formatu A4, jak również objętość z 20 do 28 stron. W ciągu lat winieta wraz z logotypem zmieniała się czterokrotnie. W 2006 roku po raz pierwszy w miesięczniku ukazała się postać chłopca, z bujną słoneczną fryzurą- Promyczkiem. Pierwszego Promyczka narysował Jacek Pasternak, kolejne modyfikacje w postaci wprowadziła Jadwiga Żelazny. „Promyczek Dobra” jest jednym z najchętniej czytanych miesięczników katolickich w Polsce.

Powstanie kilka lat później wydawnictwa Promyczek to zasługa arcybiskupa  Wiktora Skworca. Kiedy po objęciu diecezji tarnowskiej, zorientował się, że miesięcznik parafii św. Małgorzaty ma nakład ponad 30 tysięcy egzemplarzy, zdecydował o powołaniu nowego wydawnictwa diecezjalnego z siedzibą w Nowym Sączu.

Od tego czasu minęło dwadzieścia pięć lat. Jubileuszowe obchody wydawnictwo świętowało w sobotę w Nowy Sączu.  Uroczystości zainaugurowała msza  w bazylice św. Małgorzaty pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża.

W rozmowie z radiem RDN duchowny podkreślał jak ważne jest z docieraniem z Ewangelią do najmłodszych – Oni też potrzebują tego przekazu. Jest to o tyle trudne, że do dzieci nie jest łatwo dotrzeć – zwłaszcza w kulturze, w której często wypiera się treści religijne. Tym bardziej wydawanie periodyków oraz stworzenie filmoteki ma sens. – Czytanie, słuchanie sprawia, że młody człowiek się rozwija – zwłaszcza w kwestii wyobraźni i logicznego myślenia. Równocześnie mamy teraz cywilizację obrazkową – cofamy się do okresu jaskiniowego, ale nie możemy tego nie zauważyć. Stąd bogata filmoteka wydawnictwa Promyczek, która jest odpowiedzią na współczesne potrzeby, chęć oglądania, patrzenia, słuchania -podkreślał biskup.

Jubileusz  stał się okazją do prezentacji dorobku wydawnictwa  w  reprezentacyjnej sali sądeckiego ratusza czemu  towarzyszyła dyskusja, dotycząca współczesnych form komunikacji z dziećmi z udziałem dr hab. Moniki Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego , Mariusza Książka, dyrektora Instytutu Niedziela, wydawcy jednego z najpoczytniejszych tygodników katolickich  oraz  ks. Michał Radziwił, który przekazuje młodym ludziom chrześcijańskie treści w Internecie w aplikacji TikTok. ([email protected])   

 

Ćwierć wieku "Promyczka Dobra" w Nowym Sączu




Jubileusz świętowano w sądeckim ratuszu






Dziękujemy za przesłanie błędu