Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
24/02/2020 - 05:35

Rozmowa dnia: rak płuca jednym z wyzwań onkologii

Rak płuca stanowi jedno z największych wyzwań onkologii. Jest on najczęstszym nowotworem diagnozowanym w Polsce. Lekarze biją na alarm. Na oddział pulmonologii Szpitala Powiatowego w Limanowej, którym od trzech lat kieruje lek. med. Adam Ryś trafia również sporo pacjentów.

Rak płuca wśród nowotworów wykrywanych u mężczyzn zajmuje niechlubne pierwsze miejsce, ale też jest on często diagnozowany u kobiet. Na nowotwory zapada, niestety, coraz więcej osób. Jak zapobiegać tej chorobie? Przede wszystkim stawiać na profilaktykę.

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Wcześnie wykryte ognisko nowotworowe, w początkowym stadium choroby to, zdaniem lekarzy – onkologów szansa na całkowite wyleczenie.

Zobacz też: o polskim "cancer plan", czyli narodowej strategii walki z rakiem w Nowym Sączu

Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć walkę z chorobą. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest, niestety zbyt późne wykrycie nowotworu.

Lek. med. Adam Ryś, kieruje oddziałem pulmonologii w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Oddział posiada trzynaście łóżek i ma zawsze pełne obłożenie. Trafiają tam pacjenci, u których diagnozuje się różne choroby płuc, w tym właśnie również ci, u których wykrywa się raka płuca.

- W przypadku pacjentów onkologicznych, którzy trafiają do naszego oddziału są to zazwyczaj chorzy, u których diagnozujemy nowotwór płuca w trzecim lub czwartym stadium zaawansowania – mówi szef oddziału pulmonologicznego limanowskiego szpitala. – Rzadko zdarza się, że trafia do nas pacjent, który zgłasza się we wczesnym stadium choroby.

Na nowotwór płuca zapadają ludzie w różnym wielu. Jeśli chodzi o szpital w Limanowej jest to duża rozpiętość wiekowa – od 40 do 70 roku życia.

Do grup ryzyka należą między innymi: palacze, ludzie mający kontakt z azbestem. Jakie objawy powinny niepokoić? Przede wszystkim uporczywy kaszel (ze zmiennym jego charakterem), pojawiająca się niewyjaśniona duszność, krwioplucie.

Pacjenci limanowskiego oddziału pulmonologii po wstępnej diagnostyce przekazywani są do dalszego, specjalistycznego leczenia do Centrum Onkologii w Nowym Sączu, albo do Kliniki Torakochirurgii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

W oddziale pulmonologii Szpitala Powiatowego w Limanowej leczeni są także pacjenci z innymi schorzeniami pulmonologicznymi. Cała rozmowa z lek. med. Adamem Rysiem, szefem tego oddziału, w materialne filmowym.

[email protected], fot. IM, Film: Daniel Szlag.







Dziękujemy za przesłanie błędu