Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
08/08/2014 - 10:09

Piotr Trochanowski: Petro jako diak i poeta

Jego pseudonim artystyczny to Petro Murianka. Jest pochodzenia łemkowsko-rusińskiego. Urodził się w Parchowie w województwie dolnośląskim. Od początku jego pasją była muzyka, śpiew, a także pisanie. Piotr Trochanowski jest nominowany w plebiscycie o „Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin” w kategorii „osoba fizyczna”.
W latach 1970-91 członek zespołu "Łemkowyna". Wraz z Władysławem Grabanem i reprezentacyjnym zespołem pieśni i tańca jest założycielem oraz współorganizatorem pierwszych Łemkowskich Watr w górach. W 1978 roku rozpoczął przygodę z chórem w sanockiej cerkwi, gdzie był diakiem (przyp. dyrygentem). Prowadził go przez 4 lata, po czym przeniósł się do Krynicy. Tu zaczął prowadzić chór, działający przy parafii prawosławnej. Ta współpraca trwa do dziś. Tak samo sprawa ma się z poetyckim życiem artysty. Tłumaczy z języków słowiańskich na rusiński i komponuje melodie do wierszy własnych i innych poetów rusińskich. Jest autorem i realizatorem inscenizacji z udziałem dzieci i młodzieży. Wydał 5 tomików poezji i tom prozy, 3 płyty CD z własną twórczością oraz 2 płyty CD z nagraniami prowadzonego chóru. Podczas swojego intensywnego życia, znalazło się miejsce na nagrania radiowe i telewizyjne, w tym m. in. film dokumentalny z cyklu „Portrety” w TVP Kraków.
Petro Murianka to także działacz społeczny. Wspomniana była Łemkowska Watra, ale to nie jedyna inicjatywa artysty. Jest także współorganizatorem Łemkowskiej Jesieni Twórczej (od 1993 r.), Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskie. Udziela się też dziennikarsko-kulturowo jako redaktor naczelny dwumiesięcznika „Besida”.
Na jego półce z nagrodami wylądowały m. in. Nagroda literacka im. Stanisława Piętaka (1990), Nagroda przyznana przez Australijską Fundację POLCUL im. Jerzego Bonieckiego za działalność kulturalną (2001), Nagroda im. Brata Alberta za działalność kulturalną (2003) i Srebrny Krzyż Zasługi (2013).

Na kandydat można głosować TUTAJ lub wysyłając SMS o treści SKT.45 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto)
Kupon konkursowy można pobrać TUTAJ

Łukasz Opoka (KB)
Fot. arch.






Dziękujemy za przesłanie błędu