Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
02/01/2024 - 11:15

Co za wyczyn byłego piłkarza Sandecji! Zrobił to jako jeden z pierwszych na świecie

1 stycznia to dzień pełen różnych tradycji. Kibicom piłkarskim, zwłaszcza tym z Krakowa, kojarzy się przede wszystkim z treningiem noworocznym. W tym roku kolejny raz nie zabrakło w nim sądeckich akcentów. Do historii przejdzie wyczyn byłego piłkarza Sandecji.

Trening noworoczny Cracovii

Każdy wita Nowy Rok inaczej. Na swój sposób robią to często sportowcy. Długoletnią tradycją jest odbywający się w Krakowie trening noworoczny. To mecz rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami Cracovii. Nigdy nie brakuje chętnych do jego obejrzenia.

Tym razem ekstraklasowa drużyna pokonała zespół złożony z juniorów 6:2. Uwagę przykuwa zawsze strzelec pierwszego gola na polskich boiskach. W tym roku okazał się nim Sylwester Lusiusz. To zawodnik znany z występów w Sandecji.

Klub z Nowego Sącza reprezentował jeszcze pół roku temu. Rozegrał 15 spotkań w pierwszej lidze, 2 w Pucharze Polski i zdobył 2 gole. Jego roczne wypożyczenie zakończyło się po spadku do II ligi. W trwających rozgrywkach nie zagrał w Ekstraklasie ani minuty.

Sylwester Lusiusz zdobył gola jako jeden z pierwszych na świecie

Lusiusz strzelił bramkę w 10 minucie. Oznacza to, że w 2024 roku uczynił to jako jeden z pierwszych na świecie. Większość spotkań tego dnia odbywała się w godzinach popołudniowych (jak chociażby mecze w Anglii, Irlandii czy Izraelu). Wcześniej było jedynie kilka spotkań w Australii i Azji.

Sądeckich akcentów było tego dnia jednak więcej. Bramkę na 4:2 zdobył bowiem również Kamil Ogorzały, który reprezentował “Biało-czarnych” do lipca 2021 roku. W tym sezonie na boiskach Ekstraklasy rozegrał tylko 13 minut.

Dodajmy, że w 2019 roku pierwszego gola podczas treningu noworocznego strzelił Filip Piszczek. To również gracz z przeszłością w Sandecji. Obecnie reprezentuje japońskie FC Imabari, grające w tamtejszej trzeciej lidze. ([email protected], fot.: Adrian Maraś, Sandecja Nowy Sącz/ zdjęcie ilustracyjne)