Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
15/05/2016 - 06:10

Dedykacja kościoła w Ptaszkowej. To jakby pieczęć Boga

Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej dr Andrzej Jeż dedykował (konsekrował) wczoraj (14 maja) nowy kościół pw. Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej. Jego budowa trwała kilkanaście lat. Mieszkańcy tej podgrybowskiej miejscowości są dumni z tej przepięknej świątyni.

Dedykacja nowego kościoła, który został wybudowany niecałe dwa kilometry od starego, zabytkowego kościoła pw. Wszystkich Świętych – to jedno z ważniejszych wydarzeń, które na trwałe zapisze się w dziejach tej przepięknej, podgrybowskiej miejscowości. Budowa nowej świątyni trwała kilkanaście lat. Czuwał nad tym osobiście, od wbicia pierwszej łopaty w ziemię, proboszcz ptaszkowskiej parafii ks. Józef Kmak. Nowoczesna bryła świątyni wpasowała się doskonale w pejzaż Ptaszkowej, tak jak od 1555 roku wpisuje się w niego przepiękny zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Do jej powstania przyczyniła się żarliwa wiara mieszkańców Ptaszkowej. To ogromne przedsięwzięcie można było zrealizować, dzięki wsparciu parafian, w dużej mierze również finansowemu.

Idea budowy nowego Domu Bożego w Ptaszkowej zakiełkowała zanim jeszcze tę parafię objął obecny proboszcz - ks. Kmak, duszpasterz rodem z zza miedzy, z sąsiedniej parafii grybowskiej, dokładnie z Białej Niżnej.

Po poświęceniu placu przez ówczesnego księdza biskupa ordynariusza Józefa Życińskiego, (przy udziale biskupa z Peru ks. bpa Norberta Strottmana), w 1997 roku, kolejne dwa lata pochłonęły prace projektowe. Swój wygląd świątynia zawdzięcza architektom Markowi i Michałowi Jasiewiczom z Nowego Sącza. Pracami konstrukcyjnymi kierował inż. Bogusław Sokal. Pierwszą łopatę wbito w ziemię w 1999 roku. Z każdym kolejnym rokiem budowla pięła się w górę. W 2016 roku kościół był gotowy do konsekracji.

Konsekracja kościoła w Ptaszkowej

Wczoraj (14 maja) odbyła się jej uroczysta dedykacja, czyli uroczyste poświęcenie świątyni i ołtarza. Jest to jeden z najważniejszych aktów liturgicznych. Potwierdza, że kościół jest miejscem wybranym przez Boga.

Zanim doszło do dedykacji, do nowego kościoła przeniesiono wcześniej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zwanej Matką Bożą Radosną. Znajdował się on w starym kościele pw. Wszystkich Świętych, pochodzącym z 1555 roku.

Sobotnia kościelna uroczystość zgromadziła liczne duchowieństwo na czele z ordynariuszem Diecezji Tarnowskiej biskupem Andrzejem Jeżem, wielu zaproszonych gości, w gronie których znaleźli się parlamentarzyści, władze gminy Grybów na czele z wójtem Piotrem Krokiem i jego zastępcą Andrzejem Porębą, a także rzesze parafian nie tylko z Ptaszkowej. Wierni przyjechali z całej Sądecczyzny.

Konsekracja kościoła w Ptaszkowej

Nowy kościół wypełnił się po brzegi ludźmi. Wczorajszym uroczystościom związanym z dedykacją nowego kościoła przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Jeż. Wygłosił on przepiękną homilię.

- Drodzy Siostry i Bracia. Wzniesiony dużym wysiłkiem kościół jest tożsamy z naszą wspólnotą parafialną – mówił w kazaniu ks. bp dr Andrzej Jeż. – O tej budowli i słusznie mówicie – Nasz kościół. Macie do tego moralne prawo. To jest Wasza, nowa świątynia. Ona, podobnie jak stary, zabytkowy kościół, będzie przez wieki świadectwem Waszej wiary, waszej pracowitości, ofiarności połączonej z wyrzeczeniem oraz pasterskiej troski księdza proboszcza Józefa i kapłanów posługujących w tej parafii. Ta świątynia będzie także świadkiem kultury materialnej naszych czasów, a przede wszystkim potwierdzeniem naszej miłości do Chrystusa, który ceni swoje mieszkanie wśród nas. Gorąco gratuluję Wam dzisiaj tej świątyni, w której serca wiernych kierują się ku górze, ku Bogu. Będzie ona miejscem spotkania człowieka z Bogiem w sakramentach i słowie Bożym. Wypowiadam słowa szczerej wdzięczności każdej i każdemu z Was, kto poprzez modlitwę, pracę i dar materialny ma udział w budowaniu tej świątyni. Bóg zapłać architektom, budowniczym, tym wszystkim, którzy bezpośrednio brali udział we wznoszeniu tego kościoła.

Uroczysta dedykacja kościoła jest, jakby pieczęcią Boga, który przejmuje świątynie w swoje wieczne władanie – zaakcentował z całą stanowczością ks. biskup. Odtąd cała wspólnota parafialna będzie obchodzić rocznicę tego wydarzenia - zaznaczył ordynariusz Diecezji Tarnowskiej – Aż do wypełnienia czasu. Tak długo, jak długo trwać będzie ta świątynia.

- Niech Bóg, który będzie tutaj mieszkał zawsze przyjmuje Was z wielką miłością – mówił w homilii ks. bp Jeż. – A Wy – dzieci Boże z wielka radością zmierzajcie do tej świątyni. Niech będzie ona domem Boga, ale i Waszym domem. Niech Maryja otacza Was płaszczem swojej macierzyńskiej opieki.

Konsekracja kościoła w PtaszkowejProboszcz parafii w Ptaszkowej ks. Józef Kmak, podczas homilii zwracając się do wiernych podziękował im za to, że to właśnie za ich sprawą została wzniesiona ta świątynia.

- Słowa wdzięczności kieruje do Was wszystkich, dzięki którym powstał ten wspaniały kościół. Bóg zapłać. Każdemu w duchu wdzięczności ściskam rękę. Niech ta świątynia będzie dla nas i następnych pokoleń domem. Została ona wybudowana przez naszą wspólnotę z pomocą wielu ludzi dobrej woli.

Podczas uroczystości dedykacji ks. bp Andrzej Jeż poświęcił w nowej świątyni ołtarz, namaścił go świętym olejem i okadził. Poświęcił także cały kościół, a w sześciu miejscach świątyni został umieszczony święty olej. W mensie ołtarza umieszczono relikwie błogosławionej Karoliny. Po tych obrzędach, w wnętrzu mogło zapłonąć światło. Dary ołtarza złożyli m.in.: wójt gminy Grybów, wicestarosta Antoni Koszyk wraz z małżonką, przedstawiciele miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, dzieci i mieszkańcy Ptaszkowej.

Uroczysta msza św. zakończyła się specjalnym błogosławieństwem ks. biskupa Andrzeja Jeża.

Warto wiedzieć

Świątynia w Ptaszkowej ma tysiąc sto metrów kwadratowych zabudowy z wieżą. Chór, balkony, antresola mają ponad 200 m. kw. powierzchni, czyli praktycznie tyle, ile ma drewniany, zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych.

Nowy kościół jest zaprojektowany tak, że każda powierzchnia została w nim wykorzystana. W podpiwniczeniu pod prezbiterium zajmują pomieszczenia gospodarcze. Jest wiele sal, m.in. dla ministrantów i pomieszczenie wykorzystywane na cele muzealne. Siedziba muzeum jest klimatyzowana. Utrzymywana jest w niej odpowiednia wilgotność i temperatura, w oknach zostały zamontowane szyby pancerne. Są i inne zabezpieczenia.

By zapewnić w świątyni nienaganną akustykę strop świątyni został wyłożony tynkiem akustycznym. Jest to drugi kościół w Diecezji Tarnowskiej, w którym zdecydowano się na takie rozwiązanie. Po lewej stronie od wejścia znajduje się duża kaplica chrzcielna poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II. Ojciec Święty niejednokrotnie chodząc po górach przemierzał najpierw jako ksiądz, a później już jako biskup szlaki turystyczne w tym regionie. Także szlak z Ptaszkowej do Krynicy. Na tę pamiątkę powstała ścieżka papieska wiodąca z Ptaszkowej do Krynicy. Smukła wieża, na szczyt której prowadzi kilkadziesiąt schodów, kryje cztery duże dzwony odlane z brązu i piątą sygnaturkę. Zdalnie sterowany mechanizm uruchamia największy z nich. Z wieży niesie się nad całą Ptaszkową donośny jego dźwięk.

Konsekracja kościoła w Ptaszkowej

Nowy kościół jest pod wezwaniem Imienia Maryi Panny. Taki tytuł nadał świątyni ks. biskup Wiktor Skworc. Pokrywa się on z wezwaniem ptaszkowskiej parafii. Nowy kościół może pomieścić do trzech tysięcy wiernych.

Zabytkowy, stary kościół pw. Wszystkich Świętych jest teraz kościołem pomocniczym.

(MACH)

Fot. (MACH)

Konsekracja nowego kościoła w Ptaszkowej










Dziękujemy za przesłanie błędu