Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
11/06/2016 - 16:50

Fundusz stypendialny im. Braci Potoczków podsumował kolejny rok szkolny

Fundusz stypendialny im. Braci Potoczków, który wspiera naukę zdolnej młodzieży wiejskiej znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej ma za sobą kolejny rok szkolny. W sobotę 11 czerwca w starosądeckim Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari odbyło się spotkanie podsumowujące działalność kapituły Funduszu i jej stypendystów.

Do udziału w spotkaniu Kapituła Funduszu zaprosiła swoich sympatyków oraz stypendystów wraz z rodzicami. Spotkanie podsumowujące kolejny rok promowania młodych talentów, uczniów twórczych, pragnących robić więcej i wiedzieć więcej dla własnego rozwoju i doskonalenia się rozpocznie się o godzinie 16-tej.

Przypomnijmy, że Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków powstał w 1992 r. przy Fundacji Sądeckiej z inicjatywy Zygmunta Berdychowskiego. Za jego patronów celowo wybrano braci Jana i Stanisława Potoczków z Rdziostowa, którzy zmienili sądecką wieś na przełomie XIX i XX wieku i pokazali, że jak się bardzo chce, to można góry przenosić.

Na stypendium naukowe mogą liczyć uczniowie oraz studenci z najlepszą średnią ocen. O przyznaniu stypendium decyduje także kryterium dochodowe przypadające na jednego członka w rodzinie. Dodatkowe stypendia mogą otrzymywać laureaci konkursów współorganizowanych przez Fundację Sadecką oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sadeczanin”.

Chętnych z roku na rok przybywa, a Fundacja Sadecka stara się pozyskiwać większe środki. W programie stypendialnym partycypują gminy  z powiatu nowosądeckiego, które są zainteresowane taką formą wspierania edukacji oraz Gmina Gorlice. Młodzież pobierająca stypendium ma przez to też pewne zobowiązania. Jednym z podstawowych warunków przyznawania stypendium jest udział w wolontariacie.

Na zakończenie każdego roku szkolnego stypendyści wraz z rodzicami spotykają się z kapitułą Funduszu, którą kieruje Zygmunt Berdychowski. Podczas spotkania uczniowie opowiadają jak wykorzystują stypendia a ich patroni dopingują ich do wytężonej nauki.   

Pierwsi beneficjenci Funduszu już dawno ukończyli studia, założyli własne rodziny i zajęli ważne miejsce w społeczeństwie. Pracują w biznesie, administracji, nauce, kulturze. Są menadżerami, inżynierami, nauczycielami, redaktorami.

W sumie, od początku działalności Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków stypendia o łącznej wartości 4 mln 16 tys. otrzymało 4 609 uczniów.

W roku akademickim 2015/2016 Fundusz dołączył do elitarnego grona organizacji lokalnych współrealizujących ogólnopolski Program Stypendiów Pomostowych. O stypendia pomostowe mogą się ubiegać maturzyści, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów publicznej uczelni akademickiej, mieli dobry wynik na maturze, a także żyją w rodzinie zameldowanej na wsi lub w małym mieście, o trudniej sytuacji finansowej.

(a) Fot: archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu