Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
29/11/2023 - 15:20

Uczniowie zobaczyli to, kiedy wrócili do szkoły. Wszystko działo się w "Elektryku"

Sądecki "Elektryk" to szkoła słynąca z sukcesów na wielu polach. Niedawno zmienił się również jego budynek przy ul. Limanowskiego. Termomodernizacja sprawiła, że wygląda teraz dużo bardziej nowocześnie. Uczniowie zobaczyli go w nowej odsłonie, kiedy wrócili z wakacji. Korzyści z inwestycji nie brakuje.

Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu jest szkołą o bardzo dużej renomie. W rankingu najlepszych polskich techników regularnie zajmuje miejsca na podium. Wysoki poziom to coś, co przyciąga tutaj kolejnych uczniów.

Nie tylko pod względem naukowym szkoła wspina się na prawdziwe wyżyny. Nie brakuje również inwestycji, które czynią ją jeszcze piękniejszą oraz bardziej funkcjonalną. Przykład mieliśmy niedawno.

Podczas wakacji szkoła oraz sala gimnastyczna przeszły termomodernizację. Ponadto zamontowana została winda zewnętrzna, a budynek został częściowo dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wyremontowaną placówkę odwiedził prezydent Ludomir Handzel. - Nowosądecka oświata to dla mnie priorytet. Dopiero w tej kadencji zaczęliśmy tego typu remonty w sądeckich szkołach – zaznacza. 

- Termodernizacja objęła ocieplenie elewacji, izolację i ocieplenie fundamentów, przeróbkę i ocieplenie dachu sali gimnastycznej, zainstalowanie na dachu budynku szkoły baterii paneli fotowoltaicznych o mocy ponad 40 kW. W jej zakres weszła także wymiana wszystkich zaworów grzejnikowych na nowoczesne głowice termostatyczne - informuje Walenty Szarek, dyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

Do wykonania prac termomodernizacyjnych ”Elektryk” został wskazany przez Urząd Miasta Nowego Sącza. Dofinansowanie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

- Wprawdzie sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, ale już widać i czuć efekty ocieplenia budynku. W szkole jest ciepło przy zdecydowanie mniejszym zużyciu energii. Wyraźnie odczuwalne są także oszczędności na energii elektrycznej dzięki wsparciu jej „produkcji” z paneli fotowoltaicznych. Korzyści ekonomiczne to bardzo ważny efekt przeprowadzonych prac, ale nie do przecenienia jest także efekt wizualny: nowa elewacja naszego budynku jest bardzo efektowna i jest dla nas wszystkich prawdziwym powodem do dumy - wskazuje dyrektor Szarek.

Swego rodzaju „wisienką na torcie” jest wspomniana wcześniej zewnętrzna winda. Jest przeszklona, a co za tym idzie jeszcze bardziej efektowna. Całościowo elewacja prezentuje się dużo bardziej okazale niż jeszcze do niedawna.

Remont oczywiście powiększył również komfort przebywania w szkole. Dotyczy to zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Winda zapewnia możliwość przemieszczania się pomiędzy poziomami budynków. Stabilna jest również temperatura, którą w łatwy sposób można regulować. W miesiącach zimowych to niezwykle ważne. 

Dodatkowo, przy okazji prac związanych z montażem windy wygospodarowane zostało też pomieszczenie, które za kilka dni będzie stanowić miejsce w którym uczniowie będą mogli odpocząć czy np. zjeść drugie śniadanie. 

- Z oczywistych względów większość prac została wykonana w wakacje, więc po powrocie do szkoły we wrześniu różnica w wyglądzie szkoły była ogromna i chyba przez wszystkich odebrana bardzo pozytywnie. Budynek szkoły liczy ponad 60 lat, więc jest jeszcze wiele miejsc, które powinny przejść niezbędną modernizację. Najpilniejsze z nich to szkolne toalety oraz zaplecze sanitarne przy sali gimnastycznej - uważa dyrektor Walenty Szarek.

Sądecki “elektryk”, to wiekowa szkoła. Jej historia jest niezwykle bogata. Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1886 roku. Wówczas była to Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca, której pierwszym kierownikiem był Henryk Kraszewski. Z kolei za kadencji Waleriana Kraszewskiego powstała przy niej również Szkoła Handlowa Uzupełniająca. Obie mieściły się w budynku szkoły im. A.Mickiewicza.

W 1924 roku zmieniła nazwę na Publiczną Szkołę Dokształcającą nr 2 i istniała pod nią do wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu przeniosła się do nowego budynku, a jej nazwa brzmiała wówczas Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa.

- W 1955 roku Szkoła otrzymała budynek przy ulicy Targowej. W wyniku połączenia Zasadniczej Szkoły Kolejowej w Nowym Sączu i Zasadniczej Szkoły Metalowej w Nawojowej z Zasadniczą Szkołą Metalowo-Budowlaną w Nowym Sączu utworzona została w roku szkolnym 1955/56 Zasadnicza Szkoła Metalowo-Kolejowa w Nowym Sączu pod kierownictwem inż. Stanisława Jawora. W roku szkolnym 1962/63 oddany został do użytku internat szkolny. W tym samym roku wykonano wykop pod przyszły budynek nowoczesnej szkoły - czytamy w historii placówki.

Budynek przy ul. Limanowskiego został uroczyście otwarty w 1964 roku. 10 lat później jej nazwa brzmiała już Zespół Szkół Elektrycznych, a patronem został Generał Brygady Józef Kustroń. Nazwa Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych funkcjonuje od 1979 roku. ([email protected], fot.: Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych)

Projekt pn. "Poprawa efektywności energetycznej w nowosądeckich szkołach" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu