Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
12/11/2021 - 18:30

Sącz: apel o solidarność z służbami mundurowymi na polsko-białoruskiej granicy

Radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz w Radzie Miasta przygotowali projekt uchwały wyrażającej poparcie i solidarność z przedstawicielami służb mundurowych strzegących polsko - białoruskiej granicy. Apelują do innych sądeckich radnych o poparcie w tej sprawie.

Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Iwona Mularczyk podkreśliła, że przygotowany projekt uchwały jest odpowiedzią grupy sądeckich radnych na atak hybrydowy ze strony reżimu białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

- W pełni solidaryzujemy się i wspieramy, a także wyrażamy wdzięczność i szacunek dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy Wojska Polskiego, Wojsk Ochrony Terytorialnej i funkcjonariuszy Policji, którzy z poświęceniem realizują konstytucyjny nakaz obrony naszych granic – mówiła na dzisiejszym briefingu prasowym przewodnicząca Mularczyk.

Jak zaznaczyła, w przygotowanym oświadczeniu radni zdecydowanie potępiają wykorzystanie mężczyzn, kobiet i dzieci do ataku na integralność terytorialną naszego państwa, naszej wschodniej granicy i granicy Unii Europejskiej.

Iwona Mularczyk wyraziła nadzieję, że pod tym projektem uchwały podpiszą się także pozostali radni Nowego Sącza i za nim zagłosują.

- Bezpieczeństwo nas Polaków, bezpieczeństwo naszych granic to priorytetowe zadanie i dotyczy nas wszystkich – podkreśliła przewodnicząca. - Powinniśmy wspólnie, ponad podziałami pokazać, że jesteśmy razem w tak trudnej sytuacji, w której znalazło się nasze państwo. Wspieramy nasze służby mundurowe.

Tę oddolną inicjatywę poparli również posłowie Prawa i Sprawiedliwości z ziemi sądeckiej. W konferencji prasowej zwołanej przez radnych klubu PiS Wybieram Nowym Sącz wzięli udział posłowie: Arkadiusz Mularczyk, Jan Duda oraz Patryk Wicher.

- Cieszę się z inicjatywy podjętej przez radnych miejskich o wsparciu służb mundurowych w tej trudnej chwili – powiedział poseł Jan Duda. - Jesteśmy tu po to, aby wspierać takie inicjatywy i mam nadzieję, że dziesiątki tysięcy naszych wyborców z tego okręgu wyborczego także wspierają działania naszego rządu oraz służb mundurowych.

Według posła Arkadiusza Mularczyka sytuacja na granicy wschodniej jest trudna i może coraz bardziej eskalować.

- Nie mamy wątpliwości, że kryzys ten wywołał reżim Łukaszenki, a za jego placami stoi Putin. Jesteśmy na początku drabiny eskalacyjnej, dlatego to ważne, że rada miasta w Nowym Sączu zainicjowała taką procedurę i liczymy, że inne samorządy Sądecczyzny, a także powiatu i województwa zadeklarują pełne wsparcie i poparcie dla naszych funkcjonariuszy, którzy dzisiaj w trudnych warunkach strzegą naszej granicy i naszego bezpieczeństwa – przyznał poseł Mularczyk.

Poseł Mularczyk zwrócił się z apelem o jedność przedstawicieli różnych opcji politycznych wobec sytuacji na wschodniej granicy. Do tego apelu dołączył się także poseł Patryk Wicher. Jak zaznaczył, wczoraj podczas obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pokazywaliśmy, że jesteśmy jednością.

- Ten mundur polski wszystkich służb – funkcjonariuszy i żołnierzy polskich jest napojony krwią naszych przodków – powiedział poseł Wicher. – Ten mundur to jest honor.

Nawiązał, że nasz kraj jest naszym domem, za który nasi przodkowie przelewali krew. - Musimy go obronić, jesteśmy im to winni. Zapomnijmy o sporach politycznych i podziałach. Pokażmy, że jesteśmy dumni z przedstawicieli naszym służb mundurowych – apelował.

Radny Wojciech Piech powiedział, że służby, które obecnie pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej oczekują wsparcia społecznego. Zaakcentował, że ten apel powinien być widomym dowodem jedności w sytuacji kryzysu, w jakim znalazło się nasze państwo.

- Są rzeczy ważniejsze, niż doraźne różne, polemiki, animozje i spory – przyznał. – To odsuńmy na bok.

Projekt uchwały ma być przedstawiony radnym na najbliższej sesji rady miasta. Ta jest zaplanowana na 23 listopada.

[email protected], fot i film: Daniel Szlag.







Dziękujemy za przesłanie błędu