Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
25/10/2023 - 13:40

Starosta Marek Kwiatkowski: warto pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze [WIDEO]

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Te słowa mają szczególne znaczenie dla nas Polaków, bo tę wolność straciliśmy i odzyskaliśmy ją po 123 latach zaborów. Przypomną nam o tym uroczystości w Nowym Sączu. W ostatnim dniu października będziemy celebrować 105 rocznicę rozbrojenia garnizonu austriackiego oraz zawiązanie Powiatowej Komisji Likwidacyjnej, która sprawowała władzę do czasu uformowania faktycznej administracji przez Naczelnika Państwa. Do udziału w obchodach zaprasza starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

To data niezwykle ważna dla Sądeczan. To taki moment, kiedy powinniśmy sobie przypomnieć, że  wolność nie jest nam dana na zawsze – podkreśla starosta Marek Kwiatkowski.

- Przed zaborami byliśmy w Europie państwem silnym i potężnym. W wyniku złego zarządzania, wielkiej prywaty, braku reform, braku środków na wsparcie wojska, w 1772 roku  nastąpił pierwszy rozbiór Polski,  następny w 1793, a w 1795 nasz kraj zniknął z mapy świata i Europy.  Patrioci dostrzegli konieczność reformowania kraju. Przypomnę powstanie  Komisji Edukacji Narodowej i przyjęcie w 1791 roku  Konstytucji  3 maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Niestety na reformy było  już za późno.  

Jednak nadzieja na  odzyskanie niepodległości ciągle trwała. Należy wspomnieć powstanie Księstwa Warszawskiego, utworzenie Legionów  Polskich, które walczyły u boku Napoleona.  Niestety po klęsce Bonapartego pod Moskwą zniknęła i ta namiastka  polskiego państwa.

Potem była walka w Powstaniu Listopadowym w 1831  roku i  Powstaniu Styczniowym  w 1863-64 roku. Dopiero korzystna sytuacja geopolityczna pozwoliła Polsce na odzyskanie niepodległości w 1918 roku.

Warto  o tym pamiętać i czcić nasze święto ponieważ wielu Polaków przelało krew za to, żebyśmy byli wolnym, demokratycznym narodem –  podkreśla starosta Marek Kwiatkowski.

program obchodów

  • 10.50 – Wprowadzenie oddziałów Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej SG
  • 11.00 – Audioinscenizacja wydarzeń sprzed 105 lat w Nowym Sączu
  • 11,00 – Odśpiewanie hymnu narodowego z wciągnięciem na maszt flagi państwowej
  • 11.15 – Apel Poległych
  • 11.35 - Modlitwa za poległych
  • 11. 45 – Defilada W programie wydarzenia także: – Gorąca grochówka żołnierska
     
Ponieważ  uroczystość  odbywa się na terenie  jednostki Straży Granicznej,  obowiązują wojskowe restrykcje. Ci, którzy chcieliby wziąć udział w obchodach proszeni są  są o zgłoszenie swojej obecności do 26 października,  do godziny 12, telefonicznie pod numerem (18) 475 16 20  lub drogą mailową na adres  [email protected]






Dziękujemy za przesłanie błędu