Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
13/06/2022 - 07:40

Armia sprawdzała w Nowym Sączu kto nadaje się do wojska. Jaki jest tego bilans?

Obowiązkowa służba w armii to na razie historia, a pobór do wojska został zastąpiony kwalifikacją wojskową. Przez półtora miesiąca Wojskowe Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu sprawdzała kto nadaje się, by iść w kamasze. Na wezwanie musieli się stawić młodzi ludzie płci obojga. Panie stanowiły mniejszość.

Obecna kwalifikacja wojskowa to już nie osławiony pobór. Od stycznia 2008 roku, czyli nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony zostały zawieszone komisje poborowe. Ich miejsce zajęły komisje lekarskie. 

Czytaj też Wraca zasadnicza służba wojskowa. Już zaczynają brać do armii. Ile za to płacą?

W tym roku w  Wojskowym Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu, które zastąpiło  Wojskową Komendę Uzupełnień musieli się stawić mężczyźni urodzeni w 2003 roku, także ci, którzy przyszli na świat w latach1998-2001, jednak nie mieli  określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz ci   urodzeni w latach 2002-2002, uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia czyli z kategorią B.

Przed komisję lekarską zostały też wezwane przedstawicielki płci pięknej. To kobiety urodzone w latach1998-2003,  które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Musiały się też  stawić panie, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych, także te, które studiują psychologię. W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Nowym Sączu były też młode kobiety w wieku od 18 do 24 lat, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby.

Czytaj też Nie uwierzycie, kim był pradziadek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj też Śmierć zabrała Andrzeja dzisiaj nad ranem. Miał ledwie trzydzieści dwa lata

Jaki jest sądecki bilans sprawdzania tego, kto  nadaje się  kamasze?  Na wezwanie stawiło się 1287 mężczyzn i 83 kobiety. Jakie sankcje karne czekają tych, którzy nie stawili się  przed oblicze wojskowej  komisji lekarskiej?  Grozi za to grzywna przymuszenia, albo przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.(jagienka.michalik@sadeczanin,info) fot. MON







Dziękujemy za przesłanie błędu