Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
13/12/2022 - 21:05

Co się stało? Pogotowie ratunkowe i straż pod blokiem przy ul. Broniewskiego

Niewiele brakowało, a w bloku przy ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu doszłoby do tragedii. W jednym z mieszkań ulatniał się tlenek węgla. Domownicy zorientowali się, że zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo dopiero wtedy, gdy ich dziecko zasłabło w łazience. Załoga pogotowia ratunkowego przetransportowała do szpitala dwie osoby.

Zatrucie tlenkiem węgla w Nowym Sączu 

We wtorkowy wieczór, w jednym z bloków przy ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu, omal nie doszło do tragedii. W mieszkaniu ulatniał się niewidzialny, bezbarwny i bezwonny gaz jakim jest tlenek węgla. Lokatorzy nie mieli pojęcia, że czyha na nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Przekonali się o tym dopiero wtedy, gdy ich 7-letnia córka zasłabła pod prysznicem. W mieszkaniu uruchomił się także czujnik tlenku węgla. Domownicy natychmiast wezwali pomoc. Już po chwili na sygnale przyjechało pogotowie ratunkowe i straż pożarna.

- Dokładnie sprawdziliśmy naszymi czujnikami całe mieszkanie. Urządzenie pokazało aż 200 ppm tlenku węgla – powiedział nam strażak z Nowego Sącza.

Zobacz też Był roztrzęsiony i przestraszony, błagał o pomoc. Policjanci nie czekali ani chwili 

- Załoga pogotowia ratunkowego udzieliła pomocy domownikom. Wszyscy byli przytomni. Matka z 7-letnią córką trafiła do szpitala – dodaje oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w łazienkach 

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w mieszkaniach. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest łazienka. Tam są bardzo często zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

Zobacz też 12-letnia Madzia chciała pomóc rodzicom i wtedy wydarzyło się coś strasznego

Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, ponieważ jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia zatrucia to przed sezonem grzewczym należy przeglądnąć urządzenia grzewcze, aby działały sprawnie oraz sprawdzić wentylację.

Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla, dlatego warto takie urządzenia kupować i montować szczególnie tam, gdzie odbywa się proces spalania. Gdy już czujnik się odezwie trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz 

Zobacz też Strzały na jednym z osiedli. Podczas imprezy wyciągnął karabin i zaczął strzelać 

Tam, gdzie nie ma czujników tlenku węgla, ludzie często są zabierani na obserwację do szpitala, tracą przytomność, a nawet i życie. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Na początku są to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć. ([email protected] Fot. Czytelnik - dziękujemy)

Co się stało? Pogotowie ratunkowe i straż pod blokiem przy ul. Broniewskiego




Niewiele brakowało, a w bloku przy ulicy Broniewskiego w Nowym Sączu doszłoby do tragedii. W jednym z mieszkań ulatniał się tlenek węgla. Domownicy zorientowali się, że zagraża im śmiertelne niebezpieczeństwo dopiero wtedy, gdy ich dziecko zasłabło. Załoga pogotowia ratunkowego przetransportowała do szpitala dwie osoby.






Dziękujemy za przesłanie błędu