Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
19/03/2015 - 11:38

Dwadzieścia lat niepublicznych przedszkoli w Nowym Sączu

Nowy Sącz był pod tym względem pionierskim miastem w Polsce. Tutaj dwadzieścia lat temu powstały pierwsze przedszkola niepubliczne. Wczoraj w MCK SOKÓŁ dyrektorzy i pracownicy tych placówek oraz zaproszeni goście świętowali okrągły jubileusz.
Pierwsze było „Domowe Przedszkole”, które otworzyła Zofia Woźniak. Potem kolejne – „Danapis”, „Jaś i Małgosia” i „Przedszkole Edukacyjne”. Dziś na terenie Nowego Sącza działają 22 przedszkola niepubliczne, publicznych jest zaledwie osiem.
- To była dla nas zupełnie nowa sytuacja, z którą przyszło nam się zmierzyć – wspominała wczoraj (18 marca) Danuta Wiercioch, dyrektor Przedszkola „Danapis”. – Ja, z wykształcenia nauczyciel wychowania przedszkolnego, nagle musiałam poznać prawo skarbowe, budowlane, prowadzić książkę przychodów i rozchodów. Nie miałam pojęcia z czym to się wiąże. Ale dzisiaj, z perspektywy czasu, czuję się osobą spełnioną. Pod skrzydłami miasta moja kariera pewnie potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Dyrektorzy pierwszych niepublicznych przedszkoli przyznają, że 20 lat temu wcale nie byli entuzjastami przekształceń.
- Wtedy bardzo się bałam, a dzisiaj mogę powiedzieć, że to był wielki sukces, sukces nie tylko mój, ale całej mojej kadry – dodała Zofia Smajdor, dyrektor Przedszkola „Jaś i Małgosia”.

Inicjatorem przekształcenia niektórych przedszkoli publicznych w niepubliczne był Leszek Zegzda, dziś członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wówczas wiceprezydent Nowego Sącza. Jak mówi u podstaw tej decyzji były po prostu kwestie finansowe.
- To było głębokie przekonanie, że tylko uwolnienie się od pewnych schematów wszelkich rodzajów przywilejów, które z jednej strony były wygodne, ale z drugiej kosztowne i niekoniecznie wpływające pozytywnie na proces dydaktyczny, wyjdzie nam na dobre. Dwadzieścia lata temu panie się bały, rodzice byli przeciwni. Przeszliśmy kawał drogi i mam takie wrażenie, że nam się udało. Czasami trzeba po prostu podejmować bardzo trudne decyzje, nawet takie, które napotykają na opór, bo tylko one mogą zaowocować – powiedział Leszek Zegzda.

W 2004 roku przedszkola niepubliczne zrzeszyły się i powołały Sądeckie Stowarzyszenie Przedszkoli Niepublicznych. - Jak wiadomo, siła tkwi w tym, że jesteśmy razem – mówiła Alicja Kędzior, prezes SSPN i dyrektor Niepublicznego Przedszkola Edukacyjnego.

Z okazji jubileuszu radny Leszek Zegzda wręczył sześciu osobom Medale Polonia Minor. Otrzymały je dyrektorki: Alicja Kędzior, Danuta Wiercioch, Zofia Smajdor, Zofia Woźniak, Krystyna Stężowska oraz mecenas Lucyna Gąsiorowska. Swoje statuetki – Małego Księcia, wręczyło także Stowarzyszenie. Te powędrowały do mec. Lucyny Gąsiorowskiej, wizytatora Kuratorium Oświaty Marzeny Ludrowskiej oraz Leszka Zegzdy.
- Te osoby zawsze były dla nas wsparciem i dlatego chcielibyśmy choć w taki sposób im podziękować – dodała Alicja Kędzior.

(KB)
Fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu