Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
20/03/2024 - 13:50

Jeśli przyszła matka sięga w ciąży po używki. Czym to grozi dziecku?

Przypadki, kiedy do porodu przyjeżdża przyszła matka pijana albo będąca pod wpływem alkoholu może nie są nagminne, ale niestety, się zdarzają. Kilka dni temu do sądeckiego szpitala trafiła do porodu kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, która urodziła dziecko. Według nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez „Sądeczanin”, noworodek miał mieć ponoć 2,5 promila alkoholu we krwi. Lekarze długo walczyli o jego życie.

Kobiety, będące w ciąży, które w jej trakcie piją alkohol czy sięgają po inne używki – papierosy, narkotyki nie są może przypadkami nagminnymi, ale też nie są odosobnionymi.

Jakie skutki może mieć picie alkoholu przez kobietę w ciąży? O to zapytaliśmy Adama Perka, lekarza ginekologa-położnika.

Kobieta, która spożywa alkohol w czasie ciąży ryzykuje uszkodzenie płodu.

- Spożywanie alkoholu przez kobietę w czasie ciąży jest szkodliwe. Bezwzględnie – powiedział „Sądeczaninowi” lek. Adam Perek. – Natomiast permanentne upajanie się alkoholem jest dramatem. Moim zdaniem na ten temat powinni wypowiedzieć się również neonatolodzy albo pediatrzy, bo to oni przejmują potem opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Takie spostrzeżenia z punktu widzenia kolegów lekarzy neonatologów i ginekologów byłyby bardzo cenne.

Jak przyznaje nasz rozmówca, z punktu medycyny, picie alkoholu w okresie ciąży przez przyszłą matkę może przynieść opłakane skutki na przyszłość, jeśli chodzi o rozwój dziecka.

- Picie alkoholu przez kobietę, będącą w ciąży jest fatalne w skutkach dla jej potomka – dodaje doktor Perek. –

Dziecko jest mniejsze, gorzej „zaopatrzone” w niezbędne substancje, które otrzymuje płód znajdujący się w łonie matki.

- Ma gorsze warunki do startu w nowe życie – dodaje Adam Perek.

Zapytaliśmy również naszego rozmówcę czy lekarz ginekolog-położnik opiekujący się pacjentką w ciąży może rozpoznać, że ciężarna sięga w trakcie ciąży po używki typu papierosy, alkohol i narkotyki?

- Tak, możemy rozpoznać, że przyszła matka może sięgać po taką czy inną używkę – dodaje nasz rozmówca. – Dziecko jest zazwyczaj mniejsze, niedożywione wewnątrzmacicznie. Najczęściej, jeśli chodzi o używki, jest to nikotynizm. Nie przypominam sobie na przestrzeni ostatnich 25 lat bym badał pijaną bądź będącą pod wpływem alkoholu pacjentkę w ciąży, ale w mojej praktyce – nie przeczę miałem taką sytuację. Odbierałem też poród od pacjentki pijanej.

Jak mówi doktor Perek teraz najczęściej spotyka się przyszłe mamy palące papierosy.

- My jako lekarze to piętnujemy, mówimy, ale cechy nikotynizmu wyraźnie widać po badaniach – dodaje doktor Perek.

Kobieta spożywająca alkohol w czasie ciąży ryzykuje uszkodzenie płodu. Jak podaje www.gov.pl (Główny Inspektor Sanitarny) z wielu badań naukowych, jak i praktyk klinicznych wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach – negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.

Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka, uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS).

Jak podaje nowafarmacja.pl alkoholowy zespół płodowy jest stanem występującym u dziecka w wyniku narażenia na alkohol spożywany przez matkę w czasie ciąży. Problemy wynikające z jego powstaniem różnią się w zależności od dziecka, ale wady spowodowane przez alkohol nie są odwracalne.

(i. [email protected], fot Marjonhorn/Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne, www.gov.pl, nowafarmacja.pl)







Dziękujemy za przesłanie błędu