Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
12/10/2018 - 11:50

Krynica: Pulaski Day pod Kopcem jego imienia

W Krynicy-Zdroju pod kopcem gen. Kazimierza Pułaskiego władze miasta, w asyście staży miejskiej złożyły wiązanki kwiatów. A wszystko z okazji święta bohatera dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego, obchodzonego za oceanem bardzo uroczyście, 11 października. Generał walczył w okopach Konfederacji Barskiej, która miała swój obóz również w Muszynce. (gmina Krynica-Zdrój)

Generał Kazimierz Pułaski to wyjątkowa postać. Urodził się w Warszawie, w 1745 roku. Bardzo wcześnie rozpoczął walkę narodowowyzwoleńczą. Był wybitnym strategiem, autorem wielu sposobów prowadzenia walki podjazdowej, będącej kanonem walki kawalerii również za oceanem. Został jednym z przywódców i marszałkiem Konfederacji Barskiej, wydarzenia które przeszło do historii. W Muszynce znajdowały się okopy walczących o wolność konfederatów.

Po upadku konfederacji w 1772 roku został zmuszony do emigracji. Najpierw przebywał w Turcji, a następnie we Francji, skąd udał się do powstających właśnie Stanów Zjednoczonych. Zmarł na skutek ran odniesionych w bitwie pod Savannah, w 1779 roku.  Po latach stał się symbolem takich wartości,  jak Bóg, Honor,  Ojczyzna.

Kilkadziesiąt lat temu społeczeństwo Krynicy-Zdroju oddało hołd generałowi, usypując Kopiec i pomnik Pułaskiego przy drodze prowadzącej do Tylicza. Został on wzniesiony w 1926 roku z inicjatywy dr Franciszka Kmietowicza, pierwszego lekarza uzdrowiskowego.

Pomnik wznosi się na szczycie Kopca o wys. 7. 2 m, ma kształt graniastosłupa z orłem na szczycie i upamiętnia 150. rocznicę śmierci marszałka Konfederacji Barskiej. (1768 - 1772)

Zniszczony w okresie okupacji,  został odbudowany w 1969 roku dzięki krynickiemu Kołu Polskiego Związku Filatelistów. Wpisany do rejestru zabytków, od 1998 roku stoi na terenie prywatnym, niedostępnym dla zwiedzających.

Pomnik ku czci gen. Kazimierza Pułaskiego jest również w Tyliczu. O wiele młodszy, niż ten w uzdrowisku został uroczyście odsłonięty pięć lat temu.

(MKA) fot UM Krynica i aut.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku