Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
18/09/2014 - 08:55

Lubaczów: Sądeczanie na odsłonięciu pomnika gen. Kustronia

75. rocznica tragicznej śmierci generała brygady Józefa Kustronia została uczczona odsłonięciem jego pomnika w Zespole Szkół w Lubaczowie (Podkarpacie). W uroczystości, która miała miejsce w miniony wtorek (16 września) wzięła udział delegacja Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu i Ewa Kustroń, wnuczka generała.
Pomnik gen. Kustronia odsłonił w Lubaczowie  między innymi Tadeusz Sławecki, minister edukacji.

Uroczystość zgromadziła ponad tysiąc osób. Był biskup, przedstawiciele WP, Straży Granicznej, jednostek strzeleckich, parlamentarzyści, samorządowcy.  Relację na żywo przekazywało Katolickie Radio Zamość.

W uroczystości wzięła udział czterdziestoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza wraz z nauczycielami: wicedyrektor Krystyną Rembiasz, Teresą Stasiak i Tadeuszem Zawiślanem. Była także wnuczka generała - Ewa Kustroń-Ramos (od 34 lat przebywa w Wenezueli), przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Historycznego z Nowego Sącza i reprezentant Akademickiego Gimnazjum i Liceum w Nowym Sączu. 

Sądeczanie przebywali na ziemi lubaczowskiej dwa dni. 15 września (poniedziałek) uczniowie "elektryka" zwiedzili miejsca związane z ostatnią bitwą generała Kustronia pod Oleszycami 16 września 1939 roku. Byli w przysiółku pod Ułazowem gdzie tragicznie zginął, zobaczyli miejsce pierwszego pochówku generała przy cerkwi greckokatolickiej w Ułazowie, pomnik w Starym Dzikowie, poświęcony generałowi i jego żołnierzom oraz cerkiew greckokatolicką w Starym Dzikowie, gdzie Andrzej Wajda kręcił sceny do filmu "Katyń".

Natomiast w Muzeum Kresów w Lubaczowie młodzi Sądeczanie obejrzeli pamiątki po wybitnym Polaku. W drodze powrotnej do Nowego Sącza odwiedzili jeszcze koszary 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. Józefa Kustronia i izbę pamięci w Rzeszowie.

- Można zrobić w szkole kolejny apel, można również uczyć młodzieży historii patrona ich szkoły praktycznie, w terenie, gdzie walczył i zginął - wyjaśnia ideę wyjazdu uczniów ZSEM do Lubaczowa Krystyna Rembiasz, wicedyrektor szkoły.

Wyjazd był częścią szkolnych obchodów 75. rocznicy tragicznej śmierci generała brygady  J.Kustronia, który zginął 16 września 1939 roku pod Oleszycami, obchodzonych w nowosądeckim "elektryku". W  przyszły piątek (26 września) w ZSEM odbędzie się poświęcenie nowego sztandaru szkolnego, ufundowanego przez rodziców i absolwentów szkoły w 40-lecie nadania ZSEM imienia generała Józefa Kustronia. W szkole odbywa się cykl wydarzeń przygotowujacych młodzież do uroczystości: rajdy, wycieczki, projekcje filmów dokumentalnych, itp. 

**
Józef Kustroń urodził się 16 października 1892 w Stryju, zmarł 16 września 1939 w Ułazowie. Młodość spędził w Nowym Sączu. Legionista, w II RP w 1935 roku objął dowództwo 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku. Zginął w bitwie z hitlerowskim najeźdźcą w lasach pomiędzy Koziełówką a Ułazowem (10 kilometrów od obecnej granicy Polski z Ukrainą). Został pochowany w Ułazowie, następnie jego ciało przeniesiono na cmentarz w Lubaczowie. W 1953 roku jego grób został  ostatecznie przeniesiony do Nowego Sącza, gdzie spoczywa na cmentarzu komunalnym.

Generał jest patronem między innymi Zespołu Szkół w Lubaczowie w województwie podkarpackim. Imię generała nosi także Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, przed którym znajduje się jego pomnik. W kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza w Nowym Sączu znajduje się tablica pamiątkowa.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, wikipedia
 






Dziękujemy za przesłanie błędu