Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
09/07/2014 - 08:29

Muszyna: Ruszyły prace przy budowie Ogrodów Biblijnych

Muszyna będzie miała niebawem kolejną atrakcję, nie tylko turystyczną. Przy parafii św. Józefa trwają roboty budowlane. Powstaje tam "Ogród biblijny". Znajdą się tam kopie miejsc znanych z Biblii, m.in. sadzawka Siloe, gorejący krzew, miniatura świątyni Salomona. A także roślinność biblijna.
Pomysłodawcą powstania ogrodu jest proboszcz parafii św. Józefa w Muszynie ks. Paweł Stabach.

- Ogrody będą mieć charakter interaktywny, na przykład każdy będzie mógł wejść do sadzawki, jak biblijny niewidomy – mówił z rozmowie z naszym portalem ks. proboszcz.

Ogród ma za zadanie przybliżanie wiernym Bibli poprzez inscenizacje i cytaty zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Wierni będą mogli oglądać w nim miniatury biblijnych budowli w szacie roślinnej, opisywanej w Piśmie Świętym. Na terenie parafii trwają obecnie intensywne roboty budowlane. Została postawiona pierwsza brama i fragment muru. Przegotowywany jest teren pod pierwsze budynki. Modernizowany jest parking. W remoncie znajduje się także budynek starej plebanii.

Ogród zajmie prawie hektar powierzchni. Tablica informacyjna, znajdująca się przy wejściu na teren budowy informuje o przyszłym wyglądzie tego miejsca.

To niezwykłe miejsce zostanie stworzone w konwencji trzech świątyń: jerozolimskiej, św. Józefa i Nowego Jeruzalem. Znajdą się tam ogrody: historii zbawienia, krajobrazów biblijnych, nauki proroków, areopag biblijny i miejsce dla dzieci. A także wybrane instalacje biblijne: przejście przez Morze Czerwone, Syn Marnotrawny, wieczernik, Zmartwychwstanie i Brama Raju.

Z pośród roślin biblijnych będzie można oglądać figę, oliwkę, palmę, morwę, winną latorośl, itp.

W remontowanej obecnie starej plebani powstanie centrum informacji turystycznej. Wokół założenia ma zostać także wybudowana baza turystyczna, m.in. pensjonaty i restauracje.

Projekt i wykonanie ogrody zawdzięczają dr Zofii Włodarczyk z Akademii Rolniczej w Krakowie. Postaci biblijne zaprojektował prof. Karol Badyna z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ks. proboszcz pisze na stronie internetowej parafii: „Jeśli Bóg pozwoli wszystkie te dzieła chcielibyśmy ukończyć w 2016 roku, kiedy to przypada 400-lecie przybycia z Wawelu do Muszyny figury Matki Bożej, naszej Pani na Muszynie.” 

Tego typu ogrody są zakładane na całym świecie. Wśród najbardziej znanych są: ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii. W Polsce podobne ogrody można zwiedzać w Myczkowcach, Proszowicach i Chorzowie. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Myczkowskie założenie odwiedziło w 2012 roku około 160 tys. osób.
Poprzez swoją interaktywność muszyński będzie jednak wyjątkowy.

Wczoraj pisaliśmy o kończącej się budowie stawów rekreacyjnych na w dzielnicy Zapopradzie. Powstający ogród już wzbudza zainteresowanie odwiedzających Muszynę gości. Miasteczku nad Popradem przybywają regularnie kolejne atrakcje turystyczne.  A w kolejce czeka już kryty stok narciarski. Uzdrowisko konsekwentnie buduje ofertę dla rożnych grup. Od miłośników górskich wędrowek, przez plażowiczów do amatorów spacerów po ogrodach sensorycznych. Co zapewne przełoży się na zwiększony napływ turystów.

Rob
Fot. Rob

Źródło: własne, www.muszyna.diecezja.tarnow.pl

Czytaj także: Parafia z Muszyny dostała miliony na „Ogrody biblijne”
 






Dziękujemy za przesłanie błędu