Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
01/02/2024 - 11:00

Nasza „Solidarność” gościła w pałacu prezydenckim

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w dniu 30 stycznia 2024 r. obradowała w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Poprzednie tego typu spotkanie odbyło się 29 stycznia 2020 roku, z okazji 40-lecia powstania związku zawodowego „Solidarność”, o czym przypomniał na wstępie Andrzej Duda. W trakcie posiedzenia dokonano podsumowania współpracy pomiędzy „Solidarnością”, a Prezydentem w okresie 9 lat.

Generalnie współpraca była pozytywna, co podkreślały obie strony, z pożytkiem dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej. Wskazano zrealizowane projekty do których należą m.in.: powołanie do życia Rady Dialogu Społecznego, ustawę dotyczącą pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, dodatek solidarnościowy w pandemii, emerytury pomostowe,  zwiększenie ochrony działaczy związkowych.

- „Solidarność” zawsze działała, by bronić podstawowych wartości i wierzę, że tak będzie dalej - podkreślał Prezydent RP - Dzięki ludziom Solidarności możemy nazywać się krajem demokratycznym. Dzisiaj także jest bardzo potrzebne, aby „Solidarność” nadal stała na straży demokracji, aby ta polska demokracja w jak najlepszym stanie przetrwała, również i zmiany władzy w Polsce – dodał.

Zwrócono również uwagę na  inicjatywy niezrealizowane. Do takich należą emerytury stażowe. „Solidarność” złożyła w Sejmie społeczny projekt ustawy o emeryturach stażowych, wcześniej zbierano podpisy poparcia w całej Polsce, również na Sądecczyźnie. W Sejmie znajduje się również projekt prezydencki w tej samej sprawie.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda przekazał informację, że w przyszły czwartek w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu w tej kadencji. Tak naprawdę już drugie czytanie projektu, bo poprzednie odbyło się w poprzedniej kadencji parlamentu.

Nie brakło również dyskusji odnośnie bieżącej sytuacji w Polsce. Działacze „Solidarności” z poszczególnych regionów i branż zwrócili uwagę na występujące zagrożenia, co negatywnie może się odbić na Polskiej gospodarce oraz społeczeństwie. Warto tutaj przypomnieć, że ten Związek Zawodowy skupia niemalże wszystkie branże.

Na zakończenie obrad Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła stanowisko w sprawie łamania praworządności w Polsce, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw i oburzenie wobec dokonywanych w ostatnich tygodniach pozaprawnych działań przedstawicieli Rządu premiera Donalda Tuska.

Zwrócono uwagę na działania wobec mediów publicznych oraz na zapowiedzi likwidacji kolejnych instytucji, w tym Instytutu Pamięci Narodowej.

Żądamy, aby konieczne działania legislacyjne, niezbędne do wprowadzania zmian, do których koalicja rządowa otrzymała od społeczeństwa demokratyczny mandat, odbywały się w zgodzie z Konstytucją, a także we współpracy z Prezydentem RP, który również taki mandat demokratyczny otrzymał” – zaapelowali członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Regionu Małopolski w Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” reprezentują: wiceprzewodniczący KK Jerzy Jaworski i Maciej Kłosiński oraz członkowie KK: Tomasz Zaborowski, Daniel Pokuta, Leszek Jankowski, Andrzej Gębara, Andrzej Bal i Krzysztof Kotowicz.

Oto pełna treść stanowiska:

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw i oburzenie wobec dokonywanych w ostatnich tygodniach pozaprawnych działań przedstawicieli Rządu premiera Donalda Tuska.

Jednym z takich działań było siłowe przejęcie mediów publicznych. NSZZ „Solidarność” uznaje prawo demokratycznie wybranej większości do wprowadzania zmian, w tym zmian personalnych, jednak muszą się one odbywać w zgodzie z obowiązującym prawem, przede wszystkim na drodze zmian legislacyjnych.

Działania Rządu wobec mediów publicznych są w naszej ocenie przejawem jawnego łamania polskiego porządku prawnego, mogącym prowadzić do anarchii i psucia państwa oraz stanowią groźny precedens wobec innych planów koalicji rządzącej. Pozaprawne działania Rządu, a także sposób ich realizowania – w szczególności wyłączenie sygnału telewizyjnego – przywodzą na myśl obrazy z jakże tragicznych dla Polski wydarzeń grudnia 1981 roku. NSZZ „Solidarność”, który wywalczył Polsce niepodległość i demokrację, ma silny mandat to tego, by stać na straży polskiej praworządności. Dlatego zdecydowanie opowiadamy się po stronie litery prawa i apelujemy do premiera Donalda Tuska, by zaprzestał niezgodnych z nią działań.

Z niepokojem przyjmujemy również zapowiedzi likwidacji kolejnych instytucji, w tym Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślamy z całą mocą, że nigdy nie będzie naszej zgody na likwidację Instytutu, który przyczynia się w tak dużym stopniu do odkrywania i utrwalania prawdy o historii Polski, również historii Solidarności.

W związku z powyższym żądamy, aby konieczne działania legislacyjne, niezbędne do wprowadzania zmian, do których koalicja rządowa otrzymała od społeczeństwa demokratyczny mandat, odbywały się w zgodzie z Konstytucją, a także we współpracy z Prezydentem RP, który również taki mandat demokratyczny otrzymał.

(P.B.)







Dziękujemy za przesłanie błędu