Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 października. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
26/04/2018 - 15:40

Nowy Sącz może być jak Nowy Jork albo Bogota? Prezydent Nowak tego nie kupuje

Czy zapchany Nowy Sącz, gdzie niemal codziennie na drogach odbywa się regularna walka między kierowcami, rowerzystami i pieszymi, może zamienić się w nowoczesne miasto, w którym między uczestnikami ruchu panuje idealna równowaga? Teoretycznie jest to mozliwe.

Ulica Nawojowska, Jagiellońska, Aleje Batorego zamieniają się w trakty dla pieszych i rowerzystów. Tylko w weekend, kiedy są zamknięte dla samochodów. Czy to możliwe? Teoretycznie tak,  bo takie rozwiązania już zostały z powodzeniem przetestowane przez największe miasta świata, w których życie udało się zmienić na lepsze. Gdzie? Na przykład… w stolicy Kolumbii, Bogocie.

O tym, że na całym świecie miasta prześcigają się w tym, by stwarzać swoim mieszkańcom jak najlepsze warunki przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Samorządów poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski i jego kolega z sejmowych ław poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej.

- Największe  metropolie zmieniają systemy komunikacyjne, lepiej dbają o planowanie przestrzenne. Otwierają się na dialog i  sięgają po nowe pomysły społeczne – mówił Paweł Rabiej i przywołał przykład Bogoty, w której centrum miasta zamienia się w weekend w gigantyczny deptak, wolny od samochodowego ruchu.

To nie tylko uwolnienie miasta, choćby na dwa dni od korków. To także realna walka ze smogiem – podkreślał poseł Nowoczesnej.

Czytaj też Zakorkowali nas na amen. Kierowcy się wściekli na Węgierskiej [ZDJĘCIA]

Co na to prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, który także uczestniczy w kongresie? - Tym panom proponuję zejście na ziemię z Bogoty do Nowego Sącza albo do Krościenka czy Starego Sącza.  Wtedy może zrozumieją, że te bzdury są zupełnie nierealne. I niech się zajmą sprawami polskimi a nie Bogoty, Paryża czy nowego Jorku. To naprawdę niedorzeczne i śmiechu warte. 

Jakie inne wizje nowoczesnych miast przedstawiali parlamentarzyści? Przykładem godnym naśladowania walce o czyste powietrze jest Pekin – przekonywał z kolei Rafał Trzaskowski.

- Chińczycy po wielu latach powrócili do rowerów. W samej stolicy Chin można wypożyczyć  blisko 3 mln jednośladów. W polskich miastach ten pomysł dopiero raczkuje - mówił parlamentarzysta.

Kolejną światową metropolią, w której życie zmienia się na lepsze i gdzie nadchodzi czas dla pieszych jest Nowy Jork – przekonywali  Rabiej i Trzaskowski.

A w kraju? Zdaniem parlamentarzystów pozytywnym przykładem polskiego miasta, które postawiło na nowoczesne rozwiązania jest Warszawa.

- Prawdziwa przemiana dokonała się na ulicy Świętokrzyskiej która została zwężona. Jest za to szerszy trakt dla pieszych i miejsce na miejską zieleń.  To rozwiązanie mimo początkowego oporu  kierowców świetnie zdało egzamin - przekonywał  Rabiej.

[email protected] fot. Jm

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu