Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
19/05/2022 - 13:10

Piwniczna-Zdrój będzie miała najpiękniejsze dworce w Dolinie Popradu

Mamy długo wyczekiwane wieści dla mieszkańców i gości Piwnicznej-Zdroju – ruszył remont zabytkowego dworca w sercu uzdrowiska! W plac budowy zamieniły się też właśnie dworce w Wierchomli Wielkiej i Łomnicy-Zdroju.

Jeszcze do nie dawna, gdy na temat opłakanego stanu wyłączonych z użytku dworców PKP na terenie Piwniczna-Zdrój rozmawialiśmy z burmistrzem Dariuszem Chorużykiem, ten nie krył nawet zniecierpliwienia faktem, że ich remont opóźnia się z miesiąca na miesiąc niemal od dwóch lat. Gmina chwali się, że turyści mogą tu dojechać z Nowego Sącza – również z rowerami - aż 18 parami pociągów, a tu dworce pozamykane na głucho.  – Piwniczna-Zdrój chce być atrakcyjna przez cały rok. Chcemy, by goście przyjeżdżali do nas nie tylko latem czy jesienią, ale i zimą. Dworce, funkcjonalne i bezpieczne, są zatem dla nas czymś wyjątkowo ważnym – zaznaczał gospodarz gminy.

Dziś już wiemy, że uzdrowisko właśnie takich dworców się doczeka i to w przeciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Po dworcach Piwniczna (Hałuszowa) i Młodów w plac budowy zmieniły się wczoraj dworce Piwniczna-Zdrój, Łomnica-Zdrój i Wierchomla Wielka.

Co tu się zmieni? Zacznijmy od dworca w sercu piwniczańskiego zdroju. Ten zabytkowy, o wyjątkowej szachulcowej konstrukcji obiekt z 1928 roku ma wedle deklaracji PKP zamienić się w prawdziwą perełkę w skali całej Doliny Popradu.

Zobacz też: Jakby luksusowo. Dworce PKP w Dolinie Popradu w 2023 roku [ZDJĘCIA]

- W ramach prac renowacyjnych elewacji oczyszczona i poddana konserwacji zostaną cegła oraz drewniane elementy, w tym m. in. rygle, słupy czy zastrzały. Przywrócenie dawnego wyglądu budynku będzie możliwe również dzięki odtworzeniu stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej, a całość kompozycji estetycznej zamknie dach wykonany z dachówki w kolorze naturalnej cegły – zapowiadają przedstawiciele kolei.

- Pod dachem budynku zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych. Będzie się ona składać z nowocześnie urządzonej poczekalni, utrzymanej w jasnej kolorystyce, wyposażonej w ławki, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej zaprojektowano dworcową toaletę. Dla podróżnych przez cały rok będzie dostępna również poczekalnia zewnętrzna znajdująca się pod zadaszeniem budynku – wyliczają kolejne szczegóły.

W sąsiedztwie dworca powstaną nowe chodniki oraz wiata rowerowa z miejscami postojowymi dla jednośladów, stacją naprawy pojazdów oraz kącikiem do odpoczynku. Przybędzie też zieleni. Przedsięwzięcie wycenione jest na 3,5 mln złotych.

Przenieśmy się teraz do Łomnicy-Zdroju. Jak podkreślają przedstawiciele spółki PKP tutejszy dworzec ma stać się z kolei najciekawszym pod względem architektonicznym. Zaprojektowany budynek nawiązuje nieco kształtem, do historycznego dworca, który spłonął w 2008 roku.

Zobacz też: Na piwniczańskiej Obidzy serwują takie rarytasy, że HEJ! Nie przegap na szlaku!

- To jego nowoczesna reinterpretacja, uwzględniająca współczesne trendy w architekturze dworców kolejowych. Nowy obiekt w Łomnicy-Zdroju to minimalistyczna bryła, łączącą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską. Będzie on posiadał dużą przeszkloną witrynę w obrębie poczekalni, dzięki czemu zapewniono do niej dostęp światła dziennego. Elewację zaprojektowano w jasnej kolorystyce, a interesującym akcentem będzie jej częściowe wykończenie bazaltową okładziną przypominają w wyglądzie drewno. Dla wygody podróżnych dach budynku wysunięto nieco poza obrys podstawy budynku, dzięki czemu stworzono niewielką przestrzeń do oczekiwania na zewnątrz – obrazują przedstawiciele PKP.

Sama poczekalnia będzie miała aż 35 metrów kwadratowych a jej wnętrze ma być utrzymane w belach i szarościach. - Ciepła i górskiego charakteru wnętrzu doda sufit, w którym wyeksponowano drewniane krokwie. Wystrój poczekalni uzupełnią ławki, gabloty oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Obok poczekalni będą toalety i pomieszczenia techniczne. I w Łomnicy-Zdroju znajdzie się na terenie nowego dworca wiata dla rowerów i stacja do ich naprawy. Dookoła budynku będą nowe chodniki i miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Zaplanowane tutaj prace mają kosztować więcej niż w Piwnicznej-Zdroju, bo 4,67 mln złotych.

A jaki jest zakres remontu dworca – również zabytkowego - w Wierchomli Wielkiej? Renowację przejdzie elewacja budynku wraz z znajdującymi się na niej detalami architektonicznym. Odświeżona zostanie kamienna okładzina kolumn podtrzymujących wiatę. Elewacja zyska również bardziej stonowaną kolorystkę, do której dobrano, pasującą idealnie, dachówkę w kolorze naturalnej cegły oraz stolarkę okienną i drzwiową w kolorze zielonym.

- We wnętrzu podróżni znajdą nowocześnie urządzoną strefę obsługi podróżnych, czyli poczekalnię. Będzie ona wyposażona w ławki z możliwością podładowania urządzeń, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok niej zaprojektowano dworcową toaletę. Resztę powierzchni dworca zajmą pomieszczenia techniczne i przeznaczone dla spółek kolejowych.

Totalną metamorfozę przejdzie też otoczenie dworca. - Przy samym dworcu zaprojektowano wiatę rowerową na 10 jednośladów oraz miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej. Natomiast po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej wiatę ze strefą wypoczynku, stacją naprawy rowerów i  stojaki na kolejne 12 jednośladów. W sąsiedztwie dworca powstaną również nowe chodniki oraz planowany jest montaż nowych elementów małej architektury – zapewnia inwestor przedsięwzięcia. Całość ma kosztować 3,91 mln.

Planowany termin zakończenia wszystkich trzech inwestycji to początek 2023 roku. ([email protected] Fot.: PKP SA)

Piwniczna-Zdrój będzie miała najpiękniejsze dworce w Dolinie Popradu




Mamy długo wyczekiwane wieści dla mieszkańców i gości Piwnicznej-Zdroju – ruszył remont zabytkowego dworca w sercu uzdrowiska! W plac budowy zamieniły się też właśnie dworce w Wierchomli Wielkiej i Łomnicy-Zdroju.






Dziękujemy za przesłanie błędu