Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
11/01/2015 - 09:34

Policyjne patrole wyjechały na małopolskie stoki

Na małopolskich stokach o bezpieczeństwo amatorów białego szaleństwa dbają m.in. patrole policyjne. Funkcjonariuszy z komend powiatowych wspomagają policjanci z Krakowa.
Mundurowi pełnią służbę na stokach już kolejny sezon. W patrolach narciarskich jeżdżą policjanci pionu prewencji. Są oni odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mają narciarskie doświadczenie. Większość z nich posiada uprawnienia instruktora.

Do głównych zadań policyjnych patroli należy zapewnienie bezpieczeństwa narciarzom i snowboardzistom, przede wszystkim zaś reagowanie na popełniane przez nich przestępstwa i wykroczenia. Funkcjonariusze podejmują interwencje wobec osób naruszających przyjęte zasady zachowań na stokach, określone w regulaminach tych obiektów i w kodeksie narciarskim. Zwracają także szczególną uwagę na to, czy dzieci jeżdżące na nartach czy snowboardzie szusują w kaskach ochronnych.

Policjanci pomagają także innym służbom w prowadzonych na stokach i terenach wyciągów narciarskich akcjach ratowniczych. Czuwając nad bezpieczeństwem na stokach współpracują m.in. z ratownikami GOPR i TOPR.

Funkcjonariusze, co roku przygotowują również cykl imprez dla dzieci pod nazwą „Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem”. Celem tych przedsięwzięć jest zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających ze stoków, jak również zagwarantowanie należytego ładu i porządku podczas aktywnego zimowego wypoczynku.

Od kilku lat policyjne patrole pełnią służbę m.in. na stokach narciarskich w Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Niskim. Można je spotkać m.in. na stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, na Jaworzynie Krynickiej, w stacjach działających w Słotwinach w Krynicy-Zdroju.

Małopolska policja przypomina, że zgodnie z Ustawą o Bezpieczeństwie i Ratownictwie w Górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.

Warto wiedzieć

W okresie od 27 grudnia 2013 r. do 18 marca ub. r. na stokach Małopolski policjanci zrealizowali 694 służby ośmiogodzinne w ramach dwuosobowych patroli narciarskich. Wylegitymowali 174 osoby, pouczyli o zasadach bezpieczeństwa zawartych w katalogu FIS – aż 1772 osoby, przeprowadzili 64 interwencje, udzielili pomocy GOPR i TOPR prawie 30 razy. Policjanci na stokach ujawnili prawie 40 wykroczeń, w tym 26 dotyczących obowiązku założenia kasku i nałożyli 5 mandatów karnych za uprawianie narciarstwa przez osoby będące w stanie nietrzeźwości.

PAMIĘTAJ!

Od twojego zachowania na stoku zależy bezpieczeństwo Twoje i innych osób


1. Przestrzegaj regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych.
2. Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.
3. Rozpoczynając zjazd zachowuj szczególną ostrożność.
4. Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.
5. W trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
6. Zjeżdżaj z góry tak aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.
7. Unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością.
8. Podchodź tylko poboczem trasy zjazdowej.
9. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki.
10. Widząc osobę leżącą sprawdź czy nie potrzebuje Twojej pomocy.
11. W Parkach Narodowych zjeżdżaj tylko po wyznaczonych trasach zjazdowych.
12. Szanuj przyrodę.
13. Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
14. W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.
15. Kask narciarski może Cię uchronić przed następstwami wypadków.
16. Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku).

Opr. (MACH)
Fot. i źródło: małopolska.policja.gov. pl







Dziękujemy za przesłanie błędu