Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
14/09/2014 - 08:38

Rocznica napaści ZSRR. Bulwar zyska imię Zofii i Zbigniewa Rysiów

Kościół św. Kazimierza i bulwar nad rzeką Kamienicą – to miejsca, w których obchodzone będą tegoroczne uroczystości związane z 75. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i Dniem Sybiraka w Nowym Sączu
Jak co roku członkowie Związku Sybiraków, nowosądeccy kombatanci oraz władze miasta i powiatu zgromadzą się 17 września na wspólnych uroczystościach, by oddać hołd poległym w wyniku sowieckiej agresji i zesłanym na Sybir. Bulwarowi nad Kamienicą nadane zostanie imię rodzeństwa Zofii i Zbigniewa Rysiów. Taką decyzje podjęli radni Nowego Sącza podczas sesji 18 lutego bieżącego roku.

Program uroczystości:
10.30 – uroczysta msza w kościele św. Kazimierza
11.30 – przejazd uczestników uroczystości autokarem z ulicy Konarskiego na ulicę Paderewskiego
12.00 – Bulwar nad rzeką Kamienicą – skwer pod obeliskiem Sybiraków:
Złożenie kwiatów pod obeliskiem Sybiraków
Okolicznościowe przemówienie prezesa Związku Sybiraków
Uroczyste nadanie bulwarowi imienia Zofii i Zbigniewa Rysiów

Patroni bulwaru pochodzili z patriotycznej rodziny zamieszkałej w sąsiedztwie Mostu Lwowskiego. Zbigniew Ryś 108 razy przemierzał szlak kurierski z okupowanej Polski do Budapesztu. Brał udział w akcji „wykradzenia” ze szpitala w Nowym Sączu w 1942 roku Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, co rodzina Rysiów ciężko okupiła. Siostra Zbigniewa Zofia Rysiówna, znakomita aktorka, trafiła do obozu w Ravensbruk, gdzie przebywała do końca wojny.
Zbigniew Ryś po wojnie był więziony przez 8 miesięcy przez UB, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławiu. Do lat 60. starał się bezskutecznie o wpis na listę adwokacką we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1990 roku. Zofia odeszła w 2003 roku.

(KB)
fot. arch.






Dziękujemy za przesłanie błędu