Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
29/10/2022 - 11:50

Tak powinna wyglądać resocjalizacja! Skazani porządkują cmentarze w Nowym Sączu

W ślad za decyzją dyrekcji Zakładu Karnego w Nowym Sączu skazani z tej placówki zostali skierowani do prac przy porządkowaniu Cmentarza Komunalnego w Nowym Sączu i pomnika ofiar zbrodni niemieckich, który stoi nad brzegiem Dunajca.

Zobacz też: Linia „0” MPK połączy 1 listopada sądeckie cmentarze. Zobacz rozkład jazdy

Gdy ktoś trafia do więzienia, to przede wszystkim po to, by ponieść konsekwencje swoich przewinień. Ale równie ważnym zadaniem Służby Więziennej jest resocjalizacja osadzonych a jednym z elementów resocjalizacji jest angażowanie ich do działań mających wymiar prospołeczny. Temu właśnie służyło skierowanie 6 skazanych do prac  porządkowych na terenie Cmentarza Komunalnego przy ulicy Rejtana w Nowym Sączu.

Tak powinna wyglądać resocjalizacja! Skazani porządkują cmentarze w Nowym Sączu

- Co zrozumiałe do pracy zostali wytypowani osadzeni zakwalifikowani do jednostki typu półotwartego, legitymujący się dobrym zachowaniem, relatywnie niskimi wymiarami kar, o raczej niskim stopniu demoralizacji, którzy co ważne popełnili przestępstwa o niskiej lub średniej szkodliwości społecznej – tłumaczy mjr Dariusz Janik.

Zobacz też: Nie pamiętasz gdzie pochowani są bliscy? Niektóre cmentarze mają wyszukiwarki i wirtualne mapy

- Więźniowie zbierali liście, porządkowali i sprzątali alejki cmentarne oraz miejsca mogił i pomników poległych w różnych wojnach żołnierzy. Uporządkowali miejsce wokół pomnika powstańców z 1831 i 1863 roku, Grób Nieznanego Żołnierza z 1920 oraz groby powstańców z 1863 roku. Dzięki swojej obecności w tym miejscu dowiedzieli się kim był Bolesław Barbacki czy generał Józef Kustroń i jakie były koleje ich losów, a wcześniej skazani uporządkowali teren wokół pomnika nad Dunajcem - miejsce straceń, którym opiekuje się właśnie  Zakład Karny w Nowym Sączu – relacjonuje Janik zaznaczając, że do podobnych prac więźniowie zostaną skierowani również dzisiaj, czyli 29 października.

Tak powinna wyglądać resocjalizacja! Skazani porządkują cmentarze w Nowym Sączu

- Celem wszystkich tych prac, jest przygotowanie sądeckich nekropoli do Święta Zmarłych, ale też uwrażliwienie więźniów na szacunek i pamięć o zmarłych. Angażowani do wspomnianych prac skazani oraz wielu innych, którzy z różnych przyczyn opuszczać więzienia nie mogą, uczestniczą w ramach działań resocjalizacyjnych w programie readaptacji społecznej ,, Polska- Moja Ojczyzna” – wyjaśnia dalej major.

Kolejnym elementem owego programu była wystawa pt.: „1939 – Wojna w osamotnieniu” udostępniona dzięki życzliwości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jednocześnie kierownictwo jednostki deklaruje, że Służba Więzienna będzie wspierać wszelkie inicjatywy, w ramach których, można będzie angażować skazanych do prac społecznych na rzecz miasta i regionu, co jest zresztą czynione systemowo od wielu lat. (oprac. ES, źródło: Fot.: mjr Dariusz Janik)







Dziękujemy za przesłanie błędu