Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
02/03/2022 - 07:20

Umierali za ojczyznę. Tak oddawaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym [ZDJĘCIA]

- Ten ból składam u stóp Boga i Polski. Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne – pisał ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” w więziennych grypsach, przetrzymywania przez komunistyczną bezpiekę. W pierwszym dniu marca 1951 roku został zabity strzałem w tył głowy. 59 lat później prezydent Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku po raz dwunasty oddaliśmy cześć pamięci tym, którzy okazali się niezłomni.

Także Małopolska oddała hołd Żołnierzom Wyklętym. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Po liturgii pochód patriotyczny przeszedł do parku im. Henryka Jordana. Tam odbyły się oficjalne obchody.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego oraz wręczył odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Komunistyczny reżim przypisywał Wyklętym zbrodnie, których nie popełnili. Ginęli w walce, w egzekucjach, umierali w ubeckich katowniach. Nosili piętno „zdrajców”, „bandytów” i „reakcyjnego podziemia”. Odmówiono im godności i żołnierskiego honoru. Skazano na śmietnik historii. Prawda o Ich czynach, Ich poświęceniu jednak przetrwała - napisał szef rządu.

Czytaj też Każdy może nałożyć sankcje na Rosję. Polacy bojkotują rosyjskie produkty 

Wolna Rzeczpospolita ma wobec Żołnierzy Wyklętych dług i zobowiązanie, które jako wspólnota narodowa musimy godnie wypełnić. Przywracanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli z nazistowskim, a potem sowieckim okupantem, oddanie im czci to nasza powinność i nasz przywilej. (…) Niezachwiana wiara w wolną Ojczyznę, odwaga i męstwo żołnierzy drugiej konspiracji pozostają i dziś dla nas drogowskazem. Drogowskazem, który szczególnie teraz pozostaje aktualny, gdy burzony jest pokój między narodami, a fundamentalne zasady nienaruszalności granic suwerennych państw są łamane. Cześć i chwała Bohaterom! Cześć Żołnierzom Wyklętym! –  pisze w liście premier Mateusz Morawiecki.

– Obecność tutaj jest naszym obowiązkiem, ale i zaszczytem. Dzisiaj nie musimy ginąć za Ojczyznę. Dzisiaj obywatele Ukrainy giną. Również za naszą wolność - powiedział podczas uroczystości  wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Dlatego czcią i honorem obejmujemy wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę, a myślami jesteśmy z obywatelami Ukrainy, którzy również za Polskę teraz przelewają krew.

Podczas obchodów wojewoda małopolski wręczył odznaczenia nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę: 5 Brązowych Krzyży Zasługi za zasługi w działalności na rzecz kultywowania tradycji narodowych, Krzyż Zesłańców Sybiru dla osoby deportowanej i więzionej w łagrach, obozach i miejscach zsyłek oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

Czytaj też Pomoc Ukrainie. Lista koordynatorów w sądeckich gminach

Hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego oddano także w innych małopolskich miejscowościach. wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz na tarnowskim cmentarzu
w dzielnicy Krzyż upamiętnił lokalnych bohaterów. Wicewojewoda wręczył medale tym, którzy kultywują pamięć o niezłomnych bohaterach. ([email protected]) fot. MUW

Umierali za ojczyznę mordowani przez komunistyczną bezpiekę. Tak oddawaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym




Także Małopolska oddała hołd Tym, którzy okazali się niezłomni






Dziękujemy za przesłanie błędu