Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
06/10/2014 - 10:12

Uzdrowiskowa turystyka. Moda i szansa na rozwój

Co zrobić, aby turystyka uzdrowiskowa spełniała aktualne potrzeby i preferencje konsumentów? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy XXIII Kongresu Uzdrowisk Polskich, który w miniony weekend odbył się w Krynicy.
Ogólnopolska konferencja uzdrowiskowa, która stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w branży uzdrowiskowej i turystycznej zgromadziła w Krynicy przedstawicieli gmin uzdrowiskowych z całej Polski, resortów Pracy i Polityki Społecznej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Sportu i Turystyki, a także wielu uczelni wyższych i instytutów naukowych.

Debaty plenarne toczyły się wokół takich zagadnień jak turystyka uzdrowiskowa, której nieodłącznym elementem stały się SPA i promowanie zdrowego stylu życia określanego mianem wellness. W licznych dyskusjach zastanawiano się także nad nowym miejscem uzdrowisk w sferze turystyki.

Swoimi spostrzeżeniami z uczestnikami debaty dzielił się burmistrz Muszyny Jan Golba, który jako prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP podsumował dziesięć lat polskich uzdrowisk w Unii Europejskiej w kontekście możliwości rozwoju infrastruktury uzdrowiskowej.

-Jeszcze dekadę temu polskie uzdrowiska charakteryzowały się niskim poziomem bazy hotelowej, słabą infrastrukturą i ubogą ofertą w leczeniu uzdrowiskowym - zauważył w swoim wystąpieniu plenarnym Jan Golba.

- Mówiliśmy wtedy, po co nam SPA, po co nam wellness. Wręcz odżegnywaliśmy się od tego. Mówiliśmy, że to niepotrzebne, a kwestia promocji w ogóle nie była brana pod uwagę. Uzdrowiska kojarzyły nam się z tradycyjnymi zabiegami. Cierpiały przy tym na brak oferty uzupełniającej i niedoinwestowanie. Patrzyliśmy z zazdrością na Niemcy, Austrię. Nawet nie marzyło nam się własne Baden Baden.


Jak podkreślał Golba, prawdziwym przełomem w kreowaniu polskie polityki uzdrowiskowej było powołanie w 2003 roku Międzyresortowego Zespołu do spraw Aktywizacji Społecznej i Gospodarczej Uzdrowisk, który doprowadził do przyjęcia projektu ustawy normującej funkcjonowanie lecznictwa uzdrowiskowego. Ogromną szansę na rozwój polskie uzdrowiska zyskały dzięki potężnym środkom finansowym zainwestowanym w rozwój infrastruktury.

-W sumie w latach 2004-2013 nakłady inwestycyjne na polskie uzdrowiska wyniosły 5 mld złotych
- wyliczał Golba. - Dzisiaj uzdrowiska są wielofunkcyjnymi centrami zdrowia, turystyki, sportu i rekreacji, a także kultury. Stały się stymulatorami rozwoju lokalnego i regionalnego. Nasze uzdrowiska się zmieniły i nie mamy się czego wstydzić. Powoli stajemy się konkurencyjni w stosunku do uzdrowisk europejskich.

Jako przykład ośrodków uzdrowiskowych, które w ciągu dziesięciu lat zmieniły swoje oblicza oprócz uzdrowisk ogólnopolskich, takich jak Sopot Augustów, czy Busko Zdrój, Golba wymienił gminy uzdrowiskowe naszego regionu: Muszynę, Krynicę, Sękową czy Piwniczną.

O zrealizowanych uzdrowiskowych inwestycjach mówił burmistrz Krynicy Jan Reśko. Włodarz uzdrowiska chwalił się między innymi powstaniem profesjonalnego centrum informacji turystycznej, zmodernizowaniem gminnego targowiska, co uporządkowało prowadzenie działalności handlowej, powstaniem wielofunkcyjnych tras turystycznych służących rowerzystom, narciarzom, osobom uprawiającym nordic walking, szlakiem wód mineralnych . Za ważne zrealizowane zadanie Reśko uznał też uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. Burmistrz Krynicy mówił również o inwestycyjnych planach uzdrowiska.

- W Krynicy powstanie park etnograficzny pod nazwą Centrum Dziedzictwa Łemkowskiego, który - mam nadzieję - stanie się turystyczną atrakcją. Bardzo ambitnym wyzwaniem jest przedsięwzięcie o nazwie Kurort Krynica - kompleksowy program rewitalizacji uzdrowiska dla wzmocnienia funkcji turystycznych, który udało się wprowadzić na listę indykatywną projektów województwa małopolskiego. Inne plany inwestycyjne to budowa aqua parku, który wedle zapowiedzi burmistrza powstanie w ciągu dwóch lat.

Jan Golba jako prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP apelował do przedstawicieli branży o efektywne wykorzystanie środków inwestycyjnych, które mogą zyskać uzdrowiska podczas kolejnego rozdania unijnych funduszy.

Podczas kongresu dyskutowano także o znaczeniu medycyny uzdrowiskowej jako formy profilaktyki, leczenia i rehabilitacji ludzi czynnych zawodowo oraz osób starszych.

- Wobec przyjętej przez rząd Długofalowej Polityki Senioralnej na lata 2014 - 2020, mając na uwadze wydłużony do lat 67 wiek emerytalny, to właśnie lecznictwo uzdrowiskowe oraz związana z nim tak zwana turystyka medyczna stanowić może, wzorem wielu innych krajów członkowskich UE, istotny czynnik profilaktyki i rehabilitacji, mającej na celu m.in. utrzymanie dłuższej aktywności zawodowej - podkreślali uczestnicy debaty

Uczestnicy kongresu postulowali też szereg zmian organizacyjno – prawnych, które usprawniłyby właściwe wykorzystanie potencjału miejscowości uzdrowiskowych i przedsiębiorstw uzdrowiskowych.

Podczas Kongresu uhonorowano też osoby związane z działaniem i rozwojem uzdrowisk w Polsce.

Głównym organizatorem kongresu jest Stowarzyszenie Unii Uzdrowisk Polskich. Przedsięwzięcie wspierają Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie”, Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP oraz Burmistrz Krynicy-Zdroju.

(mika)
Fot. własne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu