Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
31/10/2021 - 10:30

Zapłonęły znicze na cmentarzach. Sądeczanie przygotowani na listopadowe święta

W listopadowe święta cmentarze w całej Polsce przeżyją prawdziwe oblężenie. Chrześcijanie będą tego dnia wspominać świętych oraz dusze czyśćcowe, które potrzebują modlitwy. Przygotowania do tych wyjątkowych świąt widać na sądeckich cmentarzach.

1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych chrześcijanie wspominają tych, którzy dostąpili już zbawienia. Zwyczajowo parafie organizują wtedy msze na cmentarzach lub specjalne procesje z modlitwą po nekropoliach.

2 listopada, w Dzień Zaduszny, zwany również Zaduszkami, modlitwy wznoszone są w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz pokutujących w czyśćcu. Odpust zupełny za zmarłych można było uzyskać w takcie oktawy listopadowych świąt. W tym roku, po raz kolejny z powodu pandemii, zadecydowano, że odpust można uzyskać przez cały miesiąc. Tutaj dowiesz się więcej: Przez listopad możemy pomóc duszom czyśćcowym. Trzeba spełnić kilka warunków

W różnych kulturach na świecie celebruje się pamięć o zmarłych. W Polsce te święta połączone są z nawiedzaniem cmentarzy, przyozdabianiem grobów, ale przede wszystkim z modlitwą. Raz w roku, w listopadzie, cmentarze w naszym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy często powracają do rodzinnych miejscowości, żeby odwiedzić groby swoich bliskich.

To może Ci się przydać: Jak dojechać do sądeckich cmentarzy. Zmiany w ruchu i rozkładzie jazdy MPK

Nasi przodkowie inaczej praktykowali te święta, np. poprzez przywoływanie zmarłych (jak w „Dziadach” Adama Mickiewicza) czy przygotowywaniem ofiar z jedzenia i napojów. Te praktyki zastąpiono modlitwami i różnymi nabożeństwami. Takimi są np. wypominki, czyli połączenie modlitwy z wyczytywaniem imion i nazwisk zmarłych osób.

Szczególną uwagę w Polsce przywiązuje się do ozdobienia grobów. Ten zwyczaj wyraźnie widać na Sądecczyźnie, gdzie przed świętami mieszkańcy regionu na cmentarzach myją i pastują nagrobki, przynoszą wiązanki kwiatów i znicze. Każda z tych rzeczy to symbol naszej pamięci i miłości do bliskich zmarłych, których nierzadko brakuje nam w codziennym życiu.

Czytaj również: Zamiast tony plastiku jeden znicz, czyli pomysły na to jak być eko na cmentarzu

W tych dniach modlitwy i zadumy warto też pamiętać o grobach opuszczonych i zaniedbanych. O bezimienne groby żołnierzy czy cmentarne kwatery żołnierskie często dbają uczniowie sądeckich szkół.

Podczas wizyty na cmentarzu warto zwrócić uwagę na opuszczone mogiły i również na nich zapalić symboliczny płomyk. ([email protected], fot. SS)

Przygotowania do listopadowych świąt na sądeckich cmentarzach




Ozdobne znicze, wiązanki żywych i sztucznych kwiatów czy figury małych aniołków – każda z tych rzecz to symbol naszej pamięci o bliskich zmarłych. Światełko można zapalić również na grobach opuszczonych i zapomnianych, bo i takie znajdą się na sądeckich cmentarzach. (Fot. SS – cmentarz w Podegrodziu i w Olszance)






Dziękujemy za przesłanie błędu