Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
28/03/2024 - 12:50

Zobacz, ile Cię będzie kosztować złamanie zakazu palenia w kominku

Kominek to nie tylko źródło ciepła, ale też sposób na budowanie klimatycznego nastroju w pomieszczeniach. Tyle tylko, że decydując się na kominek musimy pamiętać o dość rygorystycznych obostrzeniach. Ich zlekceważenie może nas drogo kosztować.

Zacznijmy od przypomnienia, że już od 2022 roku obowiązuje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego (tzw. Ekoprojekt), w której jasno sprecyzowano, jakie normy muszą spełniać kominki, w których palimy drewnem. Oczywiście wszystko to w ramach działań zmierzających do ograniczenia emisji szkodliwych spalin.

Jak to się przełożyło na przepisy w Polsce? Dziś całkowity zakaz palenia w kominkach obowiązuje w te dni, w których poziom stężania pyłów PM10 przekracza dopuszczalne normy - 50 μg/metr sześcienny. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie domów i mieszkań, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

Jeśli chodzi o zaostrzone normy w stosunku do samych kominków, to obejmują one te, które dopiero są wprowadzane do sprzedaży. Stare - przynajmniej w części województw - można modyfikować i wyposażać w dodatkowe filtry, tak by sprostały nowym standardom i by ograniczyć ich szkodliwość dla środowiska.

Kolejne województwa, miasta i powiaty, na mocy własnych uchwał antysmogowych, wprowadzają własne ograniczenia donośnie dni, w których można z takich urządzeń korzystać. Czasem w kominkach nie można palić nawet przez kilka miesięcy w roku.

Jak te przepisy są egzekwowane? Za pomocą mandatów od 500 do – przy recydywie – nawet 5 000 zł. I podkreślmy raz jeszcze - nie dotyczy to mieszkań i domów, gdzie kominek jest podstawowym źródłem ogrzewania. Ale i w tym wypadku obowiązują obostrzenia. W kominkach można palić bowiem określonym materiałem: brykietem drzewnym - sprasowanymi trocinami, drewnem nieimpregnowanym (np. bukiem, grabem, jesionem czy dębem) i sezonowanym przez minimum 2 lata, którego wilgotność nie przekracza 20 procent, pelletem lub – jeśli to dozwolone w danym województwie i mamy odpowiedni rodzaj kominka - dobrej jakości węglem kamiennym.

A, jakie są dokładnie zasady używania kominków w Małopolsce? Kominków nie można używać w dni smogowe. Wyjątek – kominki, które są jedynym źródłem ciepła. A od 1 stycznia 2023 obowiązuje ograniczenie możliwości eksploatacji nowo instalowanych kominków tylko do tych z zamkniętą komorą spalania. Od tego samego dnia obowiązuje też nakaz stosowania urządzenia do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza w oparciu o pomiar temperatury spalin w nowo instalowanych miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń. ([email protected] Fot.: pixabay.com autor ) (c) Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu