Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
19/04/2023 - 17:45

Zrzucamy zbędne kilogramy na wiosnę. Zrobić to pod okiem dietetyka czy nie?

Po zimie niejednemu z nas przybyło troszeczkę więcej ciałka. Dwa, trzy, czasem więcej kilogramów. Ulubione spodnie czy kurtka, która jesienią była wręcz idealna, teraz z trudem się zapinają albo w ogóle nie.

Z pewnością niejedna taka osoba postanawia teraz – z wiosną – koniec z kalorycznymi przysmakami, koniec ze słodyczami. Teraz ruch i zdrowe odżywianie.

Co to jest zdrowe odżywianie?

Na czym bazować, czym się kierować, aby zapewnić sobie długie życie i dobre samopoczucie? To pytanie powinien zadać sobie każdy, kto

dba o swoje zdrowie albo kto chce o nie zadbać, bo na to nigdy nie jest za późno.

Warto w tym względzie skonsultować się ze specjalistą, chociażby dietetykiem.

Jedno jest pewne zdrowe odżywianie pozwoli nam uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, które rozwijają się na skutek spożywania nadmiernej ilości kalorii, lub zbyt przetworzonych produktów.

O tym, jak zdrowo odżywiać się rozmawiamy z ekspertkami – dietetyczkami licencjonowanymi z Centrum Dietetycznego NaturHouse przy ul. Długosza 13 w Nowym Sączu – właścicielką Centrum - Ewą Chojnacką oraz Katarzyną Kamińską rozmawia Iga Michalec.

Zdrowe odżywianie kojarzy się wielu osobom bardzo często z ogromnym wyrzeczeniem…

- Zdrowe odżywianie bardzo często kojarzy się z ogromem wyrzeczeń, jednak tak nie jest. Wystarczy wprowadzić kilka zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, a nie będą wymagały od nas wielu poświęceń.

Jak więc zdrowo odżywiać się, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników, minerałów, które są mu potrzebne i niezbędne?

- Jedną z ważniejszych zasad jest regularność posiłków. To podstawa. Pomijanie śniadania czy kolacji z pewnością brzmi znajomo dla wielu z nas, jednak nie wpływa to dobrze na nasze nawyki żywieniowe. Obserwujemy, że osoby, które nie zjadają śniadania, bardzo często sięgają wieczorem po dużo większe porcje jedzenia i ciężko zaspokoić im głód.

Czy jedzenie mięsa jest dla nas korzystne?

- W dietetyce na wiele pytań odpowiadamy „to zależy” i tak jest również z mięsem. Produkty zwierzęce to dobre źródło białka, witamin i składników mineralnych, jednak aktualny Talerz Zdrowego Żywienia, opracowany przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca ograniczenie spożywania mięsa do 500g/tydzień.

Spożywanie jakiego mięsa powinniśmy ograniczyć?

- Szczególnie powinniśmy ograniczać mięso czerwone (wołowina, wieprzowina) oraz produkty przetworzone takie jak parówki, pasztety czy konserwy mięsne. Regularne spożywanie czerwonego mięsa wiąże się z występowaniem nowotworów jelita grubego, chorób sercowo-naczyniowych (miażdżyca, udar, zawał).

Jeśli jemy mięso to po jaki jego gatunek powinniśmy sięgać, aby było jak najbardziej optymalne dla naszego organizmu?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu