Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
12/03/2024 - 06:45

Babciowe 2024. By rodzina dostała pieniądze wraz z wnioskiem o 1500 zł będzie musiała złożyć specjalną umowę

Wciąż nie ma projektu ustawy, która wprowadzi do zasiłków wypłacanych przez ZUS tzw. babciowe, ale ministerstwo rodziny ujawnia coraz to nowe szczegóły.

Jeden z nich to konieczność dołączenia do wniosku o wypłatę nowego zasiłku specjalnej umowy z babcią, dziadkiem czy innym członkiem rodziny, który przejmie opiekę nad dzieckiem w wieku do trzech lat, by oboje rodzice mogli wykonywać pracę zawodową.

Babciowe ma aktywizować zawodowo nie tylko rodziców

Ministerstwo rodziny poprzez taką umowę, zwaną umową aktywizującą chce zaktywizować zawodowo nie tylko rodziców dziecka, ale i jego krewnych, którzy przejmą opiekę.

Chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy innym członkiem rodziny zawarta była umowa aktywizacyjna, taka jak jest dla niań i opiekunek, żeby to była praca, bo praca opiekuńcza to praca – wyjaśniała dziennikarzom minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wiadomo, że babciowe będzie wypłacane rodzicom spełniającym trzy warunki. Pierwszy to dziecko w wieku do lat trzech, drugi to powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – lub tacierzyńskim, bo coraz częstsze są przypadki, iż to tata przerywa pracę zawodową na rzecz opieki nad dzieckiem, A trzeci to kryterium dochodu z tej pracy – nowo podjęta albo podjęta na nowo poprzednia praca musi dawać dochód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czyli od 1 lipca 2024 roku 4 300 zł.

Babciowe: kiedy trafi do rodziców

Z zapowiedzi ministerstwa wynika ponadto, że babciowe ZUS zacznie wypłacać w trzecim kwartale bieżącego roku. Najpewniej od 1 września, ponieważ babciowe ma składać się z kilku segmentów, z których jednym jest możliwość oddania dziecka do żłobka, w tych placówkach zaś miejsca zwalniają się gdy część dzieci przenosi się do przedszkoli, w których rok opiekuńczy – a tym samym także rekrutacja – pokrywa się z rokiem szkolnym.

Więcej szczegółów będzie znanych gdy w końcu ministerstwo rodziny przekaże projekt ustawy do akceptacji Rady Ministrów, a następnie trafi on do Sejmu.

Wtedy też zapewne będzie wiadomo jak będzie wyglądać wspomniana umowa aktywizująca i z jakimi konsekwencjami prawnymi będzie wiązać się jej zawarcie: podatek, składki ZUS, ewentualne ograniczenia zarobków dla rencistów i emerytów przed osiągnięciem wieku emerytalnego itp.    [email protected]) fot. dewanr2/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu