Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
28/10/2023 - 05:40

Będzie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Od kiedy i na czym ma polegać

Choć segregowanie śmieci wciąż nie wychodzi nam najlepiej wciąż jesteśmy dopiero na początku drogi, która ma uporządkować ten problem. Finałem ma być gospodarka obiegu zamkniętego, w której nic się nie marnuje a surowce wykorzystuje się po wielokroć. Jednym z kolejnych etapów ma być zaś obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów.

Na czym ma polegać selektywna zbiórka tekstyliów – czy oznacza ona dodatkowy pojemnik na odpady w altankach śmietnikowych czy odrębne procedury jakie teraz na przykład dotyczą elektrośmieci?

Pozostał rok na przygotowania, które się jeszcze nie zaczęły

Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów i związane z nim obowiązkowe normy procentowe mają wejść w życie od 2025 roku. To niezbyt odległy termin, a przygotowania do wdrożenia przepisów nawet się jeszcze nie zaczęły.

Aktualnie w Polsce recyklingowi poddaje się 1 proc. odzieży. Selektywna zbiórka, głównie w postaci automatów prowadzona jest eksperymentalnie. Stara odzież trafia do pojemników – głównie na odpady zmieszane.

Tymczasem choćby na przykładzie wprowadzania systemu kaucyjnego na opakowania, który jest mocno spóźniony, widać, że to nie jest taka prosta sprawa. Od uchwalenia przepisów do ich wdrożenia potrzeba wielu miesięcy, ale by sama przepisy uchwalić też należy ten etap poprzedzić poszukiwaniem najlepszych rozwiązań w praktyce, np. czy dostawić dodatkowy pojemnik w altankach śmietnikowych na tekstylia czy zbierać je w systemie zbliżonym do zbiórki elektrośmieci.

Już teraz więc widać, że uruchomienie selektywnej zbiórki tekstyliów od 2025 roku nie będzie łatwe, o ile w ogóle możliwe.

Co to jest selektywne zbieranie odpadów

Przez selektywne zbieranie rozumie się zbieranie, w ramach którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia określonego sposobu przetwarzania, obejmuje jedynie rodzaje odpadów charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem*. W przypadku selektywnie zebranych odpadów komunalnych obowiązuje zakaz ich mieszania ze zmieszanymi odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach selektywne zbieranie ustanawiają gminy, przez co należy rozumieć zorganizowanie przez gminę takiego selektywnego zbierania lub stworzenie niezbędnych do tego warunków. Art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stwierdza, że selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmuje co najmniej następujące frakcje odpadów:

  • papier,
  • metale,
  • tworzywa sztuczne,
  • szkło,
  • opakowania wielomateriałowe oraz
  • odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

Selektywne zbieranie wyżej wymienionych frakcji jest m.in. powiązane z koniecznością osiągnięcia przez gminy wymaganych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła (art. 3b ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (art. 3c). Ustanowienia selektywnego zbierania wyżej wym. frakcji materiałowych nie należy utożsamiać z nałożeniem obowiązku selektywnego zbierania niektórych odpadów „u źródła” poprzez odpowiednie postanowienia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, inny jest bowiem ich zakres.  ([email protected]) fot. LoboStudioHamburg/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu