Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
19/04/2024 - 08:10

Budują to na dwunastu hektarach niedaleko Nowego Sącza. To pierwsza taka inwestycja w Polsce [ZDJĘCIA] [WIZUALIZACJA]

Jesienią ubiegłego roku były tam tylko fundamenty, teraz w ekspresowym tempie pną się w górę mury. Na całego wre praca na budowie koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej. Baza zajmie blisko dwanaście hektarów. To pilotażowe przedsięwzięcie. Jeśli się sprawdzi, będzie powielane w wielu innych miejscach w Polsce.

Niedawno były tam tylko zwały ziemi

Jeszcze jesienią ubiegłego roku były tam  tylko ciężkie maszyny i zwały ziemi, potem wynurzyły się fundamenty i zaczęły  piąć się w górę mury.  Teraz przykryły je stropy. Na całego wre praca na budowie koszar dla nowego batalionu piechoty lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej.

Blisko dwa lata temu licząca stu pięćdziesięciu żołnierzy forpoczta wprowadziła się do zmodernizowanego dla potrzeb armii skrzydła szkoły przy ulicy Reymonta, w którym do niedawna znajdowało się miejskie liceum. Tymczasowe lokum armia ma wynajmować przez dwa lata, potem wprowadzi się do koszar, zlokalizowanych w rejonie ulicy Zygmunta Augusta.

Czytaj też Betonowe pale i gigantyczne gwoździe. Naprawiają masakrę jak po trzęsieniu ziemi [ZDJĘCIA]  

Jak będą wyglądać koszary

Na terenie bazy stanie nowoczesny budynek o powierzchni blisko siedmiu tysięcy metrów kwadratowych, w którym będzie się mogło szkolić ponad czterystu  żołnierzy. Będzie też garaż na wojskowe pojazdy o powierzchni tysiąca siedmiuset metrów kwadratowych.  W sumie to tysiąc siedemset metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.  Jak będą wyglądać koszary? Na razie można to zobaczyć na wizualizacji.

Jak to jest z finansowaniem tej inwestycji?

Przypomnijmy, że dwa lata temu  została przypieczętowana umowa między stronami tego przedsięwzięcia czyli miastem, resortem obrony oraz Polskim Funduszem Rozwoju.  

Formalnie inwestorem jest spółka LimWot, zawiązana przez miasto z Polskim Funduszem Rozwoju. Samorząd jest udziałowcem większościowym, z wkładem w postaci kilkunastu działek. Wartość tego niepieniężnego wkładu miasto szacuje na sto dwadzieścia  tysięcy złotych. Kosz całości inwestycji to  ponad siedemdziesiąt trzy miliony złotych.  Spółka będzie zarządzać obiektem do momentu aż wojsko obiekt wykupi, łącznie z terenem. Nastąpi to w ratach, w ciągu dwudziestu lat.

Kosz całości inwestycji to ponad 73 miliony złotych. Budowa koszar dla terytorialsów w Limanowej to pilotażowe przedsięwzięcie, które – jeśli się sprawdzi - będzie powielane w wielu innych miejscach w Polsce.

Czytaj też Zapowiedzi stały się faktem. Tyle trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4 

Koszary dla tysiąca żołnierzy

Limanowski batalion będzie obejmował swoim zasięgiem cztery powiaty, poza limanowskim także myślenicki, nowotarski i tatrzański. W jego skład wejdą cztery kompanie, sprofilowane na tak zwaną specjalizację górską. To dlatego poza przygotowaniem do obrony, terytorialsi są szkoleni do współpracy z górskim i tatrzańskim ochotniczym pogotowiem ratunkowym. W koszarach ma stacjonować  sześciuset  żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pięćdziesięciu  żołnierzy zawodowych. ([email protected]) fot. UM Limanowa.

Czytaj też Nie żyje znany lokalny biznesmen. Niedaleko Nowego Sącza zbudował gigantyczny sukces firmy znanej w kraju i zagranicą 

Jak będzie wygląda wojskowa baza? Można to zobaczyć na wizualizacji. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu