Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
20/02/2024 - 06:20

Co z nowym terminem przejścia na obowiązkowe faktury cyfrowe? Kiedy zostanie wdrożony KSeF w Polsce?

Jak wiadomo, Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Pewne jest, że KSeF w formule obowiązkowej nie wejdzie w życie w 2024 r.

Ministerstwo Finansów zleciło przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i od niego uzależnia nowy termin, od które fakturowanie poprzez Krajowy System e=Faktur – KseF będzie obowiązkowy. Drugą okolicznością, którą rząd będzie brał pod uwagę przy ustalaniu tego termiu są efekty konsultacji z samymi zainteresowanymi przedsiębiorcami.

Kiedy nowy termin przystąpienia do obowiązkowego systemu faktur cyfrowych

Podczas pierwszego takiego spotkania, jakie odbyło się w dniu 2 lutego 2024 r. z przedstawicielami organizacji, które dotąd brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wskazanie nowej daty obowiązkowego KSeF planowane jest na przełomie kwietnia i maja.
Nic więcej w tym momencie nie można konkretnego wskazać – z całą pewnością nie stanie się to przed 1 stycznia 2025 r. i raczej nie dopiero 1 stycznia 2028 r., kiedy to zgodnie z prawem Unii Europejskiej taki system fakturowania – określany mianem pakietu VIDA – stanie się obowiązkowe w całej Unii Europejskiej.

Przesuwając termin wdrożenia resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców. Stabilność i przewidywalność prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w tym pewność, że wystawiane przez podatników faktury zostaną skutecznie przesłane do systemu, stanowią jeden z priorytetów działań MF. Z tego też względu Ministerstwo Finansów zapewnia, iż dołoży wszelkich starań, aby tak szybko jak jest to możliwe zostały przeprowadzone odpowiednie zmiany legislacyjne oraz zostały wydane akty wykonawcze, a przedsiębiorcy mieli odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się ze zmianami oraz ich wdrożeniem.

Szczegółowe informacje dotyczące dalszych prac nad wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur będą publikowane na stronach Ministerstwa Finansów.

Przesuwając termin wdrożenia resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców. Należy podkreślić, że nie jest planowana rezygnacja z wdrożenia KSeF w wersji obligatoryjnej ani jego odroczenie do czasu wejścia w życie przepisów unijnych związanych z tzw. pakietem VIDA – zakomunikowało ministerstwo.

Co z firmami, które poniosły koszty na odwołane wdrożenie systemu

Pojawiły się pytania czy resort finansów planuje w jakiś sposób zrekompensować firmom, które już przygotowały się do e-faktuorwania od 1 lipca br. koszty, które poniosły – jak się okazuje, przed czasem.

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wskazuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy mogą uwzględnić koszty wdrożenia KSeF w podatku dochodowym, a podatnicy VAT czynni mogą dokonać odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów towarów i usług związanych z wdrożeniem KSeF.

Dodatkowo zwraca uwagę na systemowe korzyści dla firm.
Bezpośrednie korzyści biznesowe związane z KSeF przedsiębiorcy odczują po wdrożeniu systemu. Obligatoryjne e-fakturowanie będzie miało wpływ na usprawnienie obrotu gospodarczego przez wprowadzenie jednego standardu e-faktury, zamianę dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe, a także cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania. Rozwiązanie to przyczyni się nie tylko do szybszego i sprawniejszego dokumentowania transakcji, ale również do przyspieszenia realizacji płatności. Nabywca będzie miał pewność, że faktura została wystawiona przez podmiot uprawniony. Dodatkowo wystawca faktury jest pewien, że odbiorca otrzymał fakturę.

Ustrukturyzowany jednolity wzór faktury pozwoli na automatyzację procesów księgowych, co w konsekwencji przełoży na oszczędność czasu pracowników, który można wykorzystać w innych obszarach prowadzenia działalności.
Warto podkreślić, że faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez okres 10 lat, co daje realną możliwość oszczędności, związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów przez przedsiębiorców.

Do instrumentów wsparcia podatników zaliczają się także udostępnione przez Ministerstwo Finansów bezpłatne narzędzia tj. Aplikacja Podatnika KSeF czy zaktualizowana e-mikrofirma. Trwają prace nad udostępnieniem aplikacji mobilnej.

Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy mogą uwzględnić koszty wdrożenia KSeF w podatku dochodowym, a podatnicy VAT czynni mogą dokonać odliczenia podatku naliczonego w przypadku zakupów towarów i usług związanych z wdrożeniem KSeF. ([email protected]) fot.cloudhoreca/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu