Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
03/12/2022 - 13:05

Ludzie ruszają do sądów w sprawie unieważnienia kredytów w złotówkach

Czy to możliwe, że ci, którzy spłacają w bankach kredyty hipoteczne w złotówkach ruszają teraz do sądów? Taką lawinę może uruchomić orzeczenie sądu w Katowicach, który nakazał usunięcie z umowy kredytu zapisu, że na oprocentowanie, oprócz marży, składa się też WIBOR. Powodem było między innymi niedołączenie do umowy regulaminu ustalania stopy referencyjnej.

czytaj też Nie żyje organista Piotr Stachura. Miał tylko trzydzieści lat

Czy po frankowiczach na sądy ruszą teraz złotówkowicze?

Taką lawinę może uruchomić  wydane przez Sąd Okręgowy w Katowicach orzeczenie zawieszające stosowanie wskaźnika WIBOR w umowie kredytowej na czas trwania procesu, dzięki któremu rata kredytu spadła aż o 5 tysięcy złotych. W  ocenie prawników w umowach kredytowych w złotówkach zauważalne są wady, które mogą przyczynić się do ich unieważnienia lub wyeliminowania postanowień, przez które w ostatnim czasie wzrosły raty kredytu.

WIBOR jest wskaźnikiem określającym wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym, czyli w uproszczeniu jest to oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Wysokość wskaźnika jest zmienna i to właśnie od niego oraz od marży banku zależy wysokość rat kredytu kredytobiorcy.

- Od WIBORU, który jest zmienny, zależy czy będziemy płacić wysokie czy niskie raty kredytu. Kiedy WIBOR wraz ze wzrostem stóp procentowych szybuje do góry, to wtedy nasze raty również znacznie wzrastają – wyjaśnia Remigiusz Stanek, radca prawny z kancelarii STANEK Legal. - Oczywiście to wszystko zależy od całokształtu makroekonomicznego w jakim Polska się znajduje, a obecnie jesteśmy pod wpływem dużej inflacji, co jest zasadniczą przyczyną wysokiego wskaźnika –  dodaje prawnik.

czytaj też Fakro robi biznes na piłce nożnej. Pojechali z Sącza na mundial do Kataru. [ZDJĘCIA] 

Zmienna stopa procentowa w ostatnich miesiącach spowodowała znaczny wzrost wysokości rat kredytowych u części Polaków. W związku z tym zaczęli oni dopatrywać się w swoich umowach kredytowych nieścisłości czy wad, które pozwolą im na nowo określić wysokość raty.

jakie rady daj a prawnicy? Czytaj dalej na następnej stronie







Dziękujemy za przesłanie błędu