Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
28/11/2023 - 07:55

Najwięksi polscy biznesmeni łączą siły. Przewodzi im prezes Fakro Ryszard Florek. Po co to pospolite ruszenie?

Ekspansja na zagraniczne rynki to koło zamachowe gospodarki. Droga do sukcesu, który osiągnęły Chiny czy Niemcy wiedzie przez firmy globalne, których w Polsce jest jak na lekarstwo. Należy do nich firma Fakro, która teraz połączyła siły z dużymi rodzinnymi, krajowymi spółkami. Zaowocowało to zawiązaniem Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Na jej czele stanął prezes sadeckiej firmy Ryszard Florek.

Na czy polega siłą form globalnych

Przedsiębiorstwa globalne to takie, które swoje produkty i usługi sprzedają na całym świecie w oparciu o własną zagraniczną sieć spółek zajmujących się dystrybucją i produkcją. W Polsce jest ich jak na lekarstwo. Do tych nielicznych należy Fakro.  Sądeckie przedsiębiorstwo w ciągu zaledwie dwóch dekad rozwinęło się w międzynarodową korporację, zajmującą dziś pozycję wicelidera światowego rynku okien dachowych i schodów strychowych.

Czytaj też Czytaj też Biznesowy sukces po sądecku. Jak z werandy w Podegrodziu Jan Plata dotarł do Afryki i Ameryki 

W skład Grupy Fakro, zatrudniającej dziś ponad trzy tysiące pracowników, wchodzi dwanaście spółek produkcyjnych oraz szesnaście dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Produkty Fakro trafiają do ponad pięćdziesięciu krajów świata. Sam eksport nowosądeckiej firmy stanowi  kilkadziesiąt  procent jej ogólnej sprzedaży.

czytaj też Czytaj też W tych zawodach już zwalniają. Ruszyło prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku pracy

Teraz Fakro łączy siły z dużymi rodzinnymi, krajowymi  spółkami

Zaowocowało to zawiązaniem Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Na jej czele stanął prezes sadeckiej firmy Ryszard Florek.

 Rada zrzesza polskich przedsiębiorców z różnych branż, z różnych regionów Polski, także  o różnych przekonaniach politycznych  i tych dotyczących sposobu rozwoju biznesu. Elementem jednoczącym jest otwartość na odmienne poglądy i  główny cel.

- Od trzydziestu pięciu lat  Polska działa w ramach systemu gospodarki rynkowej, od dziewiętnastu  lat  nasz kraj jest członkiem Unii Europejskiej. Mimo to rozwijamy  się wolniej niż państwa, które mają znaczącą liczbę rodzimych firm globalnych – wskazuje Ryszard Florek. -  Dane statystyczne potwierdzają, że im więcej rodzimych firm globalnych  ma dany kraj, tym większa zamożność jego obywateli. Firmy globalne zarabiają pieniądze na rynku globalnym i akumulują je w swoich rodzimych krajach. Naszym celem jest reprezentowanie ich interesów, stąd inicjatywa powołania takiej organizacji –  mówi Ryszard  Florek.

Czytaj też Sukces goni sukces. Sądecki Newag z nowym, rekordowym kontraktem. Jakiego dobili targu? [WIDEO] 

Cel strategiczny

Zaproszenie do członkostwa w Radzie Polskich Przedsiębiorców Globalnych zostało skierowane do dużych polskich firm, których celem strategicznym jest wyjście lub utrzymanie się na wielu rynkach zagranicznych. Organizacja kładzie akcent na ekspansję zagraniczną wspierając swoich członków, czyli firmy konkurujące na rynku globalnym.

Czytaj też Najbardziej tajemniczy i najbogatszy polski miliarder buduje to niedaleko Nowego Sącza  

Poza Fakro Rada skupia takie firmy jak  Adamed, Canpack, Cinkciarz.pl, Columbus Energy, FAKRO, G2A PL, Green Holding, Inter Cars, Maspex, Mercator Medical, Oshee, Rohlig Suus, Selena FM, Synthos, Unimot, Wawrzaszek ISS, Wielton oraz Wiśniowski. ([email protected]) fot. Fakro







Dziękujemy za przesłanie błędu